Jak leczy się dystonię?

Drugi raz w życiu zdarzyła mi się dystonia - kręcz szyi połączona z pląsawicą oczami. Byłem 5 dni na obserwacji. Wszystkie badanie wyszły ok. Nikt w rodzinie nie miał dystoni. Ostatni atak miałem rok temu. Jak sprawdzić co wywołuje u mnie dystonię ? Jak to leczyć? Czy brak ruchu i zła dieta mogą być jej przyczyną?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

dystonia to choroba neurologiczna, w przebiegu której dochodzi do niekontrolowanych skurczów mięśni. Nieprawidłowe napięcie mięśniowe ma swe źródło w zaburzeniach połączeń nerwowych w mózgu. Więcej w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/dystonia-rodzaje-przyczyny-objawy-i-leczenie-dystonii.

Jeżeli w Pańskiej rodzinie nikt nie chorował na dystonię, to czynnik genetyczny można wykluczyć, zaś inne, możliwe przyczyny tej dolegliwości to: guz mózgu lub niedokrwienie mózgu czy wylew. Również przebyte urazy w obrębie rdzenia kręgowego, porażenie prądem i operacje neurochirurgiczne mogą czasem prowadzić do wystąpienia dystonii. Brak ruchu i zła dieta nie mają wpływu na wystąpienie tego zaburzenia, natomiast by sprawdzić faktyczny powód dystonii być może konieczne byłoby wykonanie tomografii komputerowej mózgu – w przypadku jakichkolwiek zmian w obrębie tego narządu taka diagnostyka jest wystarczająca. Podstawowym badaniem, pozwalającym na stwierdzenie dystonii jest EMG, lecz zakładam, że to badanie zostało u Pana wykonane. Warto wiedzieć, że objawy dystoniczne może nasilać stres lub zmęczenie.

Leczenie ma na celu zahamowanie rozwoju choroby – jest to farmakoterapia oparta na takich lekach jak np. diazepam, klonazepam czy chlorowodorek procydydyny. Dystonię leczy się także ostrzykiwaniem partii mięśni botoksem, co prowadzi do osłabienia siły mięśniowej i zniwelowania objawów, zaś w ostateczności możliwe jest wszczepienie neurostymulatora.

Być może zainteresuje Pana również artykuł o kręczu szyi, będącym w tym wypadku skutkiem dystonii: https://portal.abczdrowie.pl/krecz-szyi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.