Jak zbadać kręcz szyi u dziecka?

Witam, od roku chodzę z dzieckiem do fizjoterpeuty, aktualnie ma 4.5 roku, dziecko od urodzenia kładlo glowe, w jedna stronę, nie chciało lezec na brzuchu, jeden bark był wyzej, asymetria głowy, rehabilitntka mowi, że być może jeden mięsień mos moze byc krótszy, czyli krecz szyi. Wczesniej ani pediatra nic nie zauważył, inny rehabilitant, ortopeda. Po aktualnej rehabilitacji widac duza poprawe, jednak zastanwiam sie do jakiego lekarza udać się aby zlecił badania, bądź jakie wykonać prywatnie i potwierdzil diagnozę i czy ewentualnie bedzie potrzebny zabieg chirurgiczny.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wrodzony kręcz szyi, będący często konsekwencją urazu okołoporodowego, skutkuje wzmożonym napięciem mięśniowym z jednej strony szyi i obniżonym z drugiej. Nieleczony prowadzi do szeregu zaburzeń i wad, a przede wszystkim – daje dotkliwe dolegliwości bólowe.

W rozpoznaniu kręczu szyi stosuje się elektromiogram (EMG), który pomaga w ustaleniu, które mięśnie zostały zaatakowane chorobą, badanie RTG oraz rezonans magnetyczny.

Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/emg.

Proszę zwrócić się do neurologa – wstępne badanie fizykalne, a także zapoznanie się z dokumentacją medyczną będzie wystarczające, by ocenić zasadność dalszej diagnostyki oraz ewentualnie, by określić metodę diagnostyczną.

Co do zabiegu, to wybór metody leczenia także należy pozostawić neurologowi bądź fizjoterapeutom – leczenie operacyjne to ostateczność, która jest konieczna wówczas gdy pozostałe metody (zachowawcze) zawiodą.

Natomiast Pani wspomina, że rehabilitacja daje pozytywne rezultaty, co każe domniemywać, że zdecydowanie należy ją kontynuować. Zasadniczo w kręczu szyi pomocne mogą być masaże, ciepłe okłady, laseroterapia czy kinesiotaping.

Więcej informacji na temat choroby odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/krecz-szyi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.