Depolaryzacja komór a objawy i powikłania

Witam. Chciałabym prosić o proste objaśnienie: 1. Na czym polega przedwczesna depolaryzacja komór? 2. Jakie są tego objawy? 3. Czy są możliwe jakieś powikłania? Albo czy w związku z tą chorobą mogę być w jakiejś grupie ryzyka? 4. Czy ma to jakiś związek z arytmią? Wszystkie te pojęcia brzmią dosyć mocno skomplikowanie, a ja chciałabym dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat w taki dość prosty i przystepny sposób. Nie rozumiem do końca na czym polega sama depolaryzacja komór. Wiem, że ma to związek z problemami kardiologicznymi, ale niestety nie jestem w stanie dokładnie zrozumieć o co chodzi. Nurtuje mnie też pytanie o związek między depolaryzacją komór a arytmią. Czy to nie jest czasem tak, że arytmia może być jednym ze skutków depolaryzacji komór? Czy te schorzenia mają jakiś związek? Będę wdzięczna za odpowiedź w mojej sprawie. Pozdrawiam.

Magdalena StusiĹska

Przedwczesna depolaryzacja komór to stan, kiedy impuls elektryczny który pobudza komory do działania sprawia, że kurczą się one szybciej. Jest to stan który może prowadzić do zaburzeń rytmu serca czyli arytmii, objawami mogą być np. dodatkowe skurcze komorowe, odczuwane jako kołatanie serca lub na przykład szybkie męczenie.