Czym jest zabieg konizacji?

Dzień dobry! Mam pytnie odnośnie wyniku badania histopatologicznego, który jest następujący: przewlekłe zapalenie szyjki macicy z cechami infekcji wirusowej typu herpes simpex oraz reaktywnej dysplazji nabłonka metaplastycznego, głównie strefy przejście nabłonków. Miałam ponowne badania cytologiczne i wynik w dalszym ciagu III b. Jestem skierowana na konizację. Na czym to polega, jakie są ewentualne powikłania?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Z badania wynika, że na części pochwowej Pani szyjki macicy znajdują sie nieprawidłowe komórki. Ich obecność jest wynikiem długotrwałego stanu zapalnego i prawdopodobnie obecnością wirusa. Zabieg konizacji polega na usunięciu tych nieprawidłowych komórek przy pomocy skalpela lub elektrycznej pętli (elektrokonizacja). Jest to konieczne, ponieważ nieleczona dysplazja komórek nabłonka szyjki macicy z czasem (2-3 lata) może przekształcić się w raka szyjki macicy. Tak więc konizacja jest zabiegiem, który ma uchronić Panią przed wystąpieniem w przyszłości bardzo groźnego nowotworu. Powikłaniem zabiegu może być infekcja (aby jej uniknąć, prawdopodobnie po zabiegu lekarz przepisze Pani antybiotyk) lub zwężenia kanału szyjki macicy. Jednak wydaje mi się, że nie powinna Pani teraz zaprzątać sobie tym głowy - zabieg jest konieczny.

Pozdrawiam!