Czym są omdlenia wazowagalne?

Witam, Co to są omdlenia wazowagalne? Czy występują w nerwicy i hashimoto? Od sierpnia mam nerwicę lękową i codziennie towarzyszy mi uczucie że zaraz zemdleję i niestety 2 razy zemdlałam a po przebudzeniu nie wstaję gwałtownie. Cały czas mam wrażenie że zaraz zemdleję. Boję się czy to się nie powtórzy. Czy to jest od nerwicy czy od hashimoto. Boję się wychodzić z domu i jak idę ulicą. Najchętniej bym nie wychodziła z domu, ale muszę pracować. Czasami już nie mam siły. Proszę o pomoc.

Zaburzenia wegetwtywne, często na tle nerwicowym
Wole i zapalenie autoimmunologiczne tarczycy Hashimoto ma wpływ na stan zdrowia i nastrój..
Jak wyniki hormonów tarczycy?? ATG, ATPO, żelazo, poziom wit D??
Jakie ciśnienie krwi, ogólny stan zdrowia, nastrój i sen????
Jakie inne objawy?
Konieczna pełna konsultacja neurologiczna, ocena ogólnego stanu zdrowia,
nastroju; zażywanych leków etc
Pozdrawiam i zapraszam do Gabinetu

Szanowna Pani,

zespół wazowagalny często występuje w traumatycznych przeżyciach, związanych ze stresem, zaleca się trening pionizujący, który polega na utrzymaniu pozycji pionowej w bezruchu opierając się, np. o ścianę. Omdlenie o podłożu emocjonalnym, w wyniku zinterpretowania zagrożenia występuje przełom wazowagalny pomiędzy funkcją układu współczulnego i przywspółczulnego - hipotonia ortostatyczna. Zalecana jest konsultacja kardiologiczna i można zastosować farmakoterapię oraz psychoterapia poznawczo - behawioralna metoda leczenia podłoża psychogennego.

Pozdrawiam serdecznie