Zapytaj lekarza

7 4 0 , 2 5 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czym się różni brak nerki od niewydolności?

Mam 43 lata, niedawno usunięto mi nerkę. Wykryto niewydolność nerki w przypadkowy sposób, ale było już za późno, żeby ją uratować. Jedyną szansą było jak najszybsze jej usunięcie. Od tej pory mam mały problem z kupnem podstawowych leków, bo nie wiem czy leki, które mają przeciwwskazania przy niewydolności nerek dotyczą również mnie po usunięciu nerki. Prosiłbym o wyjaśnienie mi czym się różni niewydolność nerek od braku nerki. Pozdrawiam
43 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Witam serdecznie!
Stopień niewydolności nerek ocenia się na podstawie badań laboratoryjnych. Bierze się pod uwagę poziom kreatyniny i eGFR. Wyróżnia się pięć stopnie niewydolności nerek. Pana lekarz prowadzący powinien poinformować Pana, w jakim stadium choroby Pan się znajduje. Oczywiście, istnieje prawdopodobieństwo, że Pana druga nerka jest całkowicie wydolna i nie ma potrzeby zmniejszania dawek leków.
Radziłabym zatem przeczytać wypis ze szpitala lub skonsultować się ze swoim nefrologiem (domyślam się, że zapisany jest już Pan do poradni nefrologicznej).

Pozdrawiam

Lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy