Diagnostyka tocznia

Dzien dobry mam pytaie jakie badania trzeba zrobic w kierunku leczeia toczenia obiawy pasuja do tej choroby,dziekuje za odpisanie na moje pytanie,Maria

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Ponieważ toczeń rumieniowaty układowy ma zwykle podstępny początek, jego rozpoznanie może być trudne. Wstępną diagnozą często jest „niezróżnicowana choroba tkanki łącznej”, a dopiero później, w miarę pojawiania się kolejnych objawów, zostaje rozpoznany toczeń lub inna choroba.

Do rozpoznania choroby oraz oceny jej aktywności służą następujące badania:

przeciwciała przeciwjądrowe (ang. antinuclear antibody – ANA) są podstawowym testem w kierunku układowych chorób tkanki łącznej. Stosuje się także badania na stwierdzające obecność innych związków takich jak: przeciwciała antyfosfolipidowe – należą do nich przeciwciała antykardiolipinowe, przeciwko ß2 glikoproteinie-1 i antykoagulant toczniowy;
odczyn kiłowy – jego wynik w toczniu jest często dodatni, pomimo braku obecności kiły
wskaźniki stanu zapalnego, np. OB, CRP, proteinogram, poziom składowych dopełniacza (C3c, C4), morfologia krwi, wskaźniki krzepnięcia, ocena funkcji nerek – kreatynina, wskaźnik GFR , badanie ogólne moczu – w razie ich nieprawidłowości wykonuje się dalsze badania, np. ocenę wydalania białka z moczem i biopsję nerek, ocena funkcji wątroby, np. AST, ALT, lupus band test – jest to badanie wycinka skóry pod mikroskopem, pomocne zwłaszcza przy niejasnym obrazie choroby, kapilaroskopia – wykonywana w przypadku występowania objawu Raynauda. Polega na badaniu pod mikroskopem wałów paznokciowych – zmiany w obrębie występujących tam naczyń krwionośnych mogą świadczyć o obecności choroby układowej tkanki łącznej. Lekarz może też zlecić inne badania w celu wykluczenia chorób o przebiegu podobnym do tocznia, m.in. badania reumatologiczne, wirusologiczne, badania obrazowe zajętych stawów (RTG, rezonans, USG).