Diagnozowanie hirsutyzmu

Aby stwierdzić hirsutyzm trzeba oznaczyć poziom testosteronu wolnego? czy po prostu testosteron? jakie inne badania trzeba wykonać żeby zdiagnozować to schorzenie? dziękuję i pozdrawiam.

Witam,

Hirusutyzm to nadmierne owłosienie u kobiey występujące w miejscach typowych dla mężczyzn, a więc hirsutyzm można już rozpoznać ww badaniu fizyklanym pacjentki. Hirsutyzm wynika z interakcji pomiędzy poziomem androgenów, a wrażliwością mieszków włoswych. Proszę pamiętać, że aż 40% kobiet z hirsuyzmem może mieć prawidłowe stężenie androgenów, w tym testosteronu, a więc hirsutyzm można rozpoznać również przy prawidłowym stężeniu testosteronu we krwi.. Rzecz istotna, o której zapomina również wielu lekarzy to to , że nasilenie hirsutyzmu nie koreluje z poziomem androgenów we krwi. W diagnostyce hirsutyzmu poza atestossterone, ew. wolnym testosteronem wykonuje się jeszcze szereg dodatkowych badań, w zależności od pacjentki.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz