Dlaczego bezskutecznie staramy się o ciążę?

Witam, mam 27 lat, od roku bezskutecznie probuje zajsc w ciaze. Ginekolog twierdzi, ze jestem okazem zdrowia. U meza zdiagnozowano poczatki hashimoto, dostal leki. Ja z ciekawosci zrobilam tez badania na tarczyce, tsh, ft3, ft4, aTg w normie, ale aTPO mam 244 przy normie do 34. Co moze to znaczyc i czy moze to miec zwiazek z brakiem ciazy? Dodam tez, ze oboje stosujemy diete bez cukru i glutenu, dbamy o zdrowy tryb zycia.

Dzień dobry,

dieta bezglutenowa nie ma wpływu na możliwość poczęcia dziecka i nie ma potrzeby jej stosowania w tym celu ( wręcz przeciwnie - źle zbilansowana może powodować niedobory żywieniowe). Jeżeli chcą Państwo stosować ten rodzaj odżywiania się powinni się Państwo skontaktować z dietetykiem, który wskaże też prawidłowe odżywianie się w przypadku starania się o potomstwo.

Natomiast jeżeli u męża zdiagnozowano problemy z tarczycą to zastosowanie leków powinno wspomóc Państwa starania. Warto też zbadań nasienie męża - ponieważ rok aktywnych starań wskazuje prawdopodobnie na problemy u Pani lub u Pani męża. Dlatego tez, wskazana jest dokładne przebadanie się.

Dobrym rozwiązaniem jest zdrowy styl życia ( unikanie alkoholu, papierosów i innych używek, a także niezdrowych przekąsek typu fast-food czy słodyczy) i włączenie aktywności fizycznej. Takie działanie zwiększają Państwa szanse w staraniach.

Pani atPO warto również skonsultować z lekarzem endokrynologiem, być może również zaleci włączenie farmakoterapii.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga