Dlaczego ból żołądka mnie wybudza?

Witam. Bardzo się martwię, co może mi dolegać. Mianowicie od jakiś 3 tygodni boli mnie żołądek. Zazwyczaj wybudza mnie ze snu, czuję wtedy głód ale często też właśnie po posiłku. Czasem boli bardzo, czasem kłuje. Generalnie ból jest do zniesienia ale uprzykrza mi życie ten ciągły dyskomfort. Początkowo czułam kłucie w okolicy piersi, mostka i wątroby. Teraz już tylko w okolicy mostka. Dodam, że leczę się na nerwicę. Dużo osób mówi mi, że to napewno wrzody, nadrzerka lub refluks bo temu wszystkiemu towarzyszy też ból gardła... Bardzo się niepokoję...

Witam,

wskazana jest konsultacja gastrologiczna i ewentualnie gastroskopia, w celu obejrzenia śluzówki żołądka. Dyskomfort może być spowodowany zaburzeniem lękowym, w momencie kiedy pobudzony jest układ współczulny wydzielanie soku żołądkowego jest wzmożone i to może powodować w/w dolegliwości gastryczne, w związku z tym zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna jako metoda leczenia nerwicy lękowej, bardzo pomocna jest relaksacja. Inne dolegliwości, które Pani opisuje - bóle wędrujące też mogą być spowodowane nerwicą.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne,
W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Pozdrawiam serdecznie