Dlaczego czuję bąbelki w uchu?

Od około tygodnia w lewym uchu podczas otwierania szeroko szczęki i jedzeniu słyszę tak jakby coś w rodzaju bąbelków z wody gazowanej(?), coś w rodzaju szmeru? Ciężko mi to określić, ale nie czuje żadnego bólu, szczęka też nie przesakakuje ani nic. Co to może być? Czy to poważne?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

Pani objaw może świadczyć o schorzeniu zwanym zapaleniem trąbki słuchowej. Ten organ służy w naszym ciele do odpowiedniej wentylacji ucha środkowego. W przypadku zapalenia dochodzi do obrzęku ścianek i powstania ujemnego ciśnienia, przez które słychać “pękanie bąbelków” w uchu.

Do pozostałych symptomów tej przypadłości należy wrażenie ucisku i pełności w uchu. W leczeniu stosuje się leki przeciwzapalne i obkurczające tkanki, celem przywrócenia drożności i zmniejszenia obrzęku.

Jednak aby być pewnym swojego stanu zdrowia, powinna Pani udać się do lekarza laryngologa, by przeprowadzić odpowiednie badania.

(np. tympanometrii) i postawienia jednoznacznej diagnozy.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, który pomoże rozjaśnić Pani problem:

https://portal.abczdrowie.pl/tympanometria

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.