Dlaczego dziecko ma czerwoną skórę wokół ust?

Witam, 6 letnie dziecko ma sucha oraz zaczerwieniona skórę wokół ust, a najbardziej u góry, mówił że go boli i to od maski ale nie wydaje mi się że byłoby to od tego. Pozdrawiam :)

Redakcja abcZdrowie

Witam,

sucha i zaczerwieniona skóra wokół ust dziecka może oznaczać reakcję alergiczną, opryszczkę lub niedobór witamin. Nie bez znaczenia jest również noszenie maseczki, która może negatywnie wpływać na kondycję skóry powodując wyżej wymienione objawy.

Obszar skóry znajdujący się pod maseczką jest ciepły i wilgotny co sprzyja namnażaniu bakterii. Częste noszenie maseczki może więc wywoływać swędzenie, podrażnienie, suchość lub nawet trądzik czy rumień.

Warto więc pamiętać o dodatkowej ochronie w postaci kremu nawilżającego lub regenerującego, zwłaszcza po zdjęciu maseczki. Kluczowe jest również częste mycie rąk oraz zmiana maseczek. Jednorazową maseczkę należy wymieniać w momencie zauważenia nadmiernej wilgotności, natomiast maseczki wielorazowe należy prać w wyższej temperaturze oraz prasować.

Gdyby problem nadal się utrzymywał, proszę wybrać się z dzieckiem do pediatry lub dermatologa dziecięcego. Być może przyczyna leży gdzie indziej.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdzie Pani poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zaczerwieniona-szorstka-skora-wokol-ust-u-dziecka, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zaczerwieniona-poraniona-i-sucha-skora-wokol-ust.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.