Dlaczego jest mi wciąż zimno?

Ciągle jest mi zimno, to nie jest kwestia tylko zimnych dłoni i stóp a całego ciała, w okresie wiosenno jesienno zimowym noszenie grubych swetrow i ciepłych skarpetek jest na porządku dziennym. Włosy wypadają ponad przeciętnie co do ilości co jakiś czas (podczas wizyty u fryzjera, sam zwrócił uwagę że jest coś nie tak i powinnam udać się do trychologa). Problem łamliwych, rozdwajających się paznokci powraca na podobnej zasadzie jak z włosami. Skóra jest sucha. Problemy z jelitami? Przewlekle twardy brzuch od pasa w dół, częste gazy. Boleści brzucha po lewej stronie podbrzusza ( okolice lewego jajnika, ginekologicznie wszystko w porządku). Czasami przed wydalaniem kująco-sciskakacy ból brzucha. Częste bóle głowy, gdzie tabletki przeciwbólowe nawet te mocniejsze nie pomagają, ból jest tępy kujący nie pulsujący, po środku głowy jakby za oczami. Nie zażywam żadnych leków. Od przeszło roku chodzę na fizjoterapie (dyskopatia w odcinku ledzwiowo-krzyżowym, lekka skolioza w tym samym miejscu i rwa kulszowa lewostronna z odcinka szyjnego i ledzwiowego), mam również gruczolakowlokniaka w lewej piersi od zew. strony(nowotwór piersi w rodzinie) 1Mam 25 lat. Czy powinnam udać się do jakiegoś lekarza? (mam nie mile doświadczenia z lekarzami, 6 lat musiałam tułać się od lekarza pierwszego kontaktu po specjalistow aż ktoś zdiagnozuje moje problemy z kręgosłupem, przez ten czas żadnych badań jedynie leki przeciwbolowe, wmawiano mi że pewnie coś źle dźwignęłam, stres, nerwica ą, uroda organizmu itp)

Dzień dobry.

Proponuję Pani skonsultowanie się z endokrynologiem, który skieruje Panią na badania pozwalające na ocenę funkcji i stanu tarczycy oraz postawi diagnozę co do ewentualnych chorób związanych z tym ważnym dla nas ludzi gruczołem. Proszę dopilnować, by badanie było pełne a nie tylko ograniczone do TSH.

Powinno być oznaczone we krwi FT4, FT3 (wolne hormony tarczycy) TSH, przeciwciała anty-TSH , przeciwciała przeciwko receptorom TSH oraz przeciwciała TPO i anty TG. Część badań jest odpłatna lecz warto się zbadać. Opisane przez Panią kłopoty świadczą o bardzo słabej odporności organizmu i dodatkowo, co mnie zaniepokoiło to te przewlekłe bóle głowy, których nie może uśmierzyć żaden lek. Proponuję w tej sprawie konsultację z neurologiem. Może to być migrenowy ból głowy, który wymaga specjalistycznej diagnostyki i długotrwałego leczenia. Jedną z metod diagnostycznych w różnicowaniu migreny od innych przyczyn bólu głowy jest tomografia komputerowa.

Leczenie migreny jest indywidualne, to znaczy, że każdy cierpiący inaczej reaguje na leki. Równocześnie wdraża się specjalną dietę i zaleca się unikanie czynników aktywujących napad migrenowy. Z mojej obserwacji wynika, że psychoterapia świetnie wspiera leczenie farmakologiczne i dietoterapię.

Życzę cierpliwości i zdrowia.

Mirosława Kamola-Olszewska