Dlaczego mam duszności w pracy?

W sierpniu 2018 zaczęłam nowa prace. Typowa praca biurowa, 8h siedzenia przed komputerem i bardzo monotonna praca. Wcześniej pracowałam prawie 2 lata w restauracji gdzie cały czas byłam w ruchu. Po 5 miesiącach pracy biurowej czyli w grudniu 2018 pewnego dnia strasznie złe się poczułam. Tego dnia miałam być sama w pracy z kierowniczka. Nagle uderzenie ciepła, lekkie zasłabnięcie, szybkie bycie serca i mroczki przed oczami. Doszła do tego biegunka (Z 3 rzadkie wypróżnienia w ciągu 2 h) Zrobiłam wszystkie badania krwi które wyszły bardzo dobrze. Nie było się do czego przyczepić. Dodatkowo magnez witamina d3 żelazo potas wszystko ok. Badania kału tak samo dobre, jedynie co wyszło złe to za dużo tłuszczy w kale, usg brzucha jak i tk głowy bardzo dobre. Jade do pracy jest wszystko ok, tylko zaczynam prace od razu odczuwam duszności, ból głowy, może nawet lekkie zawroty do tego raz na jakiś czas dochodzą częste rzadkie opróżnienia. Czasem czuje jak bym miała góle w gardle. Podsumowując czuje się bardzo zle. Mam wrażenie ze jestem taka mega zmęczona. W dni wolne czuje się znakomicie ale jak tylko jestem w pracy albo na studiach pojawia się te problemy. Moja praca i studia nie są stresujące. A ja cały czas odczuwam „kręcenie” się w głowie. I żeby było lepiej muszę albo machać noga albo odkręcać się na krześle... Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie ale moje znajome w pracy od kad przyszłam cały czas narzekały na swoje zdrowie ze ciagle się złe czuja ze ciśnienie itp. Jak również narzekały na prace. Zastanawiam się czy może to być nerwica lekowa. Miałam w przeciągu tego roku dwie poważne sprawy rodzinne(zagrożenie życia bliskich mi osób) Bardzo liczę na pomoc, mam już dość tego dziwnego problemu.

Szanowna Pani,

wskazana jest konsultacja neurologiczna. Objawy mogą mieć podłoże psychogenne - przyczyną może być czynnik psychiczny, jakieś stresujące wydarzenie, np. zagrożenie życia bliskich osób.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś