Dlaczego mam nadmiar śliny?

Witam , mam dosyć dziwne pytanie ale od paru dni męczy mnie nadmiar śliny . Tzn , czuje nadmierne wydzielanie śliny z lewej strony która muszę ciągle przełykać po prawej stronie tak nie mam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

nadmierne wydzielanie śliny, nazywane również ślinotokiem, może być spowodowane wieloma różnymi czynnikami – od tych fizjologicznych po chorobowe.

Wśród jednostek chorobowych wyróżnić można stan zapalny gardła, choroby jamy ustnej (takie jak afty), refluks żołądkowo-przełykowy, zatrucie pokarmowe, a także schorzenia układu nerwowego, takie jak padaczka lub stwardnienie rozsiane.

Czasem jednak nadmiar śliny powstaje po zjedzeniu cytrusów lub ostrych dań, na skutek spożycia alkoholu, jako efekt przyjmowanych leków bądź jako reakcja na widok potrawy, której nie możemy w danej chwili zjeść.

Proszę obserwować swój organizm i jeśli problem będzie się utrzymywał, warto zwrócić się o pomoc do stomatologa bądź lekarza rodzinnego.

Temat ten został szerzej opisany w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/slinotok-przyczyny-kuracja.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.