Czy ślinotok może mieć podłoże psychiczne?

Witam, od kilku miesięcy mam ślinotok. Raz występuje większe wydzielanie śliny, takie że trudno nawet cokolwiek powiedzieć, innym razem da się je opanować. Jest to bardzo uciążliwe i ogranicza kontakty międzyludzkie. Widzę po sobie, że zaczynam się izolować od ludzi. Wygłoszenie jakiegokolwiek przemówienia jest dla mnie rzeczą prawie niemożliwą. Sama nie wiem jak to się zaczęło... Pamiętam, że kiedyś jak siedziałam obok takiej dziewczyny, która też przełykała ślinę (dało się to usłyszeć) i ja zaczęłam robić to samo. Wyglądało to tak, jakbym "zaraziła" tego od niej. Teraz kiedy tylko usłyszę, jak ktoś przełknie ślinę, nie umiem zatrzymać wydzielania mojej śliny. Nasiliło się to tak bardzo, że prawie od kilku miesięcy mam z tym wielki problem. Nie pamiętam kiedy ostatni raz miałam sucho w ustach. Czasem czuje jakbym miała odkręcony kurek w gardle. Wydaje mi się, że mój problem ma podłoże psychiczne i że za to wszystko moja podświadomość jest odpowiedzialna... Jak mam sobie z tym poradzić? Czy są jakieś "domowe" sposoby, albo jakieś zioła? Lub czy powinnam jakoś zmienić myślenie? I jak mam to zwalczyć, jeśli faktycznie jest to problem o podłożu psychicznym? Proszę o pomoc.
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Ślinotok może mieć podłoże psychiczne. Warto jednak skonsultować problem ze stomatologiem oraz lekarzem rodzinnym, aby wykluczyć inne przyczyny.

Jednym ze sposobów radzenia sobie ze ślinotokiem może być stosowanie naparów szałwii i melisy.
Częste przełykanie śliny stymuluje jej wydzielanie - w przypadku, gdy poczuje Pani, że problem powraca, najlepiej odwracać uwagę. Proszę przypomnieć sobie, w jakich sytuacjach udaje się Pani „opanować”.

Warto również zastanowić się, czego najbardziej się Pani obawia jakie ma Pani wyobrażenia związane z nadmiernym wydzielaniem śliny? Następnie należy wyobrazić sobie, jak mogłaby Pani poradzić sobie, gdyby ten najgorszy scenariusz się spełnił.

Prawdopodobne jest również, że najbardziej obawia się Pani kompromitacji, ośmieszenia itp., dlatego unika Pani obecnie publicznego przemawiania. Unikanie nasila problem, ponieważ nie zdobywa Pani wówczas doświadczenia poradzenia sobie, mimo swoich obaw.
W zaburzeniach lękowych to, czego się obawiamy jest dokładnie tym, co powinniśmy zrobić. Proponuję również, aby spróbowała Pani technik relaksacyjnych, np. opartych na relaksacji mięśniowej.

Informacje na ten temat może pani znaleźć w sieci, dostępne są obecnie książki i płyty zawierające szczegółowe instrukcje. Efekty relaksacji są widoczne tylko wtedy, gdy jest ona systematycznie trenowana, proszę więc nie zniechęcać się początkowymi niepowodzeniami. Warto zaplanować na ten cel np. pół godziny wieczorem.

Z pozdrowieniami

Magdalena Mroczek

Witam,

Ślinotok jest to nadmierne wydzielanie śliny. Może on mieć zarówno podłoże organiczne, jak i psychiczne. Przyczyn ślinotoku może być bardzo wiele, poczynając od chorób jamy ustnej, gardła, przełyku, nowotworach, a kończąc na ciele obcym czy mononukleozie.

Jeśli chodzi o przyczyny dotyczącej jamy ustnej to zalicza się do nich afty czyli niewielkie owrzodzenia występujące we wnętrzu jamy ustnej, są często bolesne, mogą wystąpić przy okresowym zmniejszeniu odporności. Inną przyczyną jest martwicze zapalenie jamy ustnej lub opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, w których to stanach dochodzi do znacznego zwiększenia wydzielania śliny. Poza tym do zwiększonego wydzielania śliny może dojść w niektórych nowotworach języka, przy zgadze, przy ciele obcym, wliczając w to także piercing na języku oraz przy zatruciach pokarmowych. Ślinotok mogą powodować też niektóre leki w tym leki przeciwpsychotyczne takie jak klozapina oraz substancje takie jak nikotyna. Poza tym ślinotok może wywoływać wiele infekcji i chorób zakaźnych.

W Pana przypadku wygląda na to, że ślinotok ma podłoże psychiczne. Świadczy o tym fakt w jakich sytuacjach się pojawia oraz, że nie towarzyszą mu żadne inne dolegliwości, takie jak podwyższona temperatura czy bóle gardła lub objawy infekcji wirusowej czy bakteryjnej. Dla wszystkiego warto jednak udać się do lekarza pierwszego kontaktu, zrobić ogólne badania krwi i moczu, aby wykluczyć przyczyny organiczne. Dopiero wtedy można zacząć szukanie przyczyn psychicznych ślinotoku.

Można starać się odwrócić uwagę od nadmiernego wydzielania śliny. Warto nauczyć jest się kilku technik relaksacyjnych. W razie potrzeby może warto jest spotkać siez psychologiem, aby lepiej zdać sobie z sprawę z przyczyny tych dolegliwości i problemu, jaki za nimi stoi. Można też pić wywary z mięty i z melisy, które wspomagają uspokojenie.