Dlaczego mam nawrót trądziku po laserze?

Witam! Mam 27 lat. 02.12.2019 miałam pierwszy w swoim życiu zabieg laserem frakcyjnym CO2. Powodem zabiegu były nieco rozszerzone pory i delikatne blizny po trądziku. Początkowo, pomimo kilku pryszczy, skóra szybko i ładnie się goiła. Dzisiaj (tj. 10.12.2019) pryszczy jest coraz więcej. Dodatkowo widzę zwiększoną ilość dziurek/blizenek. Jestem bardzo zaniepokojona. Czy to efekt przebudowy skóry, czy powikłania po zabiegu? Bardzo proszę o odpowiedź!

Dzień dobry, czynników może być kilka, których ocena zazwyczaj możliwa jest po dokładnym obejrzeniu problemu. Wśród najpopularniejszych mogą być: reakcja skóry na kosmetyki regeneracyjne stosowane po zabiegu. Część z nich ze względu na swoją bogata konsystencję może blokować ujścia gruczołów łojowych, gromadzenia się w nich nadmiaru produkowanego sebum i finalnie pojawiania się nowych zmian zapalnych. Nieodpowiednie mycie skóry poddanej zabiegowi może stanowić kolejny czynnik nasilający Pani problem. Skóra może pogorszyć swój wygląd również na skutek naturalnego oczyszczania się, które następuje po zabiegu. Należy pamiętać, że regeneracja skóry i związana z nią przebudowa trwa przez okres 3 miesięcy po wykonanym zabiegu, przez co w pierwszych dniach ( po odpadnięciu strupków) mogą być widoczne zagłębienia w skórze spowodowane oddziaływaniem światła laserowego. Pozdrawiam, Aleksandra Duczmal.