Dlaczego mam plamienia po założeniu spirali?

Jestem 10 lat po konizacji szyjki. W tym czasie miałam założoną wkładkę wewnątrzmaciczną 2 razy, teraz mam trzeci raz tę samą i występują u mnie po współżyciu plamienia. Cytologię miałam robioną i jest wszystko w porządku.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przy krwawieniach kontaktowych, występujących po współżyciu, należy się zgłosić do lekarza, aby je zdiagnozować. Nie należy lekceważyć takich objawów, choć dobry wynik cytologii powinien Panią uspokoić. Prawdopodobnym powodem krwawienia może być infekcja, której sprzyja wkładka wewnątrzmaciczna.

W razie jej stwierdzenia zalecałabym usunięcie wkładki, przynajmniej do czasu całkowitego wyleczenia stanu zapalnego.

Krwawienia mogą być również spowodowane przez dolegliwości niezwiązane z wkładką, jak zaburzenia hormonalne czy endometrioza.

Diagnostyka w takim przypadku polega na kolejnej eliminacji możliwych przyczyn.

Pozdrawiam serdecznie!