Dlaczego mam problem z przybraniem na wadze w wieku 19 lat?

Witam, od jakiegoś czasu mam problem z przelewanie w brzuchu, częste oddawanie gazów i zapadania (chodź załatwiam się codziennie albo co drugi dzień) chciałam przytyć ale waga ciagle stoi w miejscu, robiłam badani krwi wyszły dobre, tsh 1.961, dodam ze od ponad roku często się stresuje, potrafię z byle jakiej dolegliwości panikować i wymyślać sobie choroby, proszę o pomoc , dodam ze mam 168cm i waga 52kg. Dziękuje za pomoc

Witam

Z pewnością stres nie służy przybieraniu na wadze, nie mniej jednak zastanawiam się jak Pani jada i czy dieta nie jest problemem.

Powinna Pani spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 1-2 godziny przed snem. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Powinna Pani unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.

W celu zwiększenia masy ciała powinna Pani być na tzw. bilansie dodatnim, czyli dostarczać więcej kalorii niż Pani zużywa. Proszę wyliczyć swoją czynną przemianę materii i tak dobrać jadłospis, aby energetyczność diety ją przewyższała. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem diety zachęcam do kontaktu, chętnie pomogę.

joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam

Joanna Wasiluk

Dietetyk