Dlaczego mam wzdęcia i zaparcia?

Od kilku lat mam problem z zaparciami i wzdętym brzuchem. Mimo małej wagi brzuch odstaje, jest twardy i boli. Załatwiam sie raz badz 2 w tygodniu.. Nie wiem nawet z jakim lekarzem moglabym skonsultować mój problem. Próbowałam działać na własną rękę ale nic mi nie pomaga i nie jestem w stanie normalnie funkcjonować w ciągu dnia. Aktualnie biore enzymy trawienne z probiotykiem ale póki co nie widzę żadnych efektów. Bardzo proszę o pomoc/poradę co zrobić w takiej sytuacji.
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Proponuję skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który skieruje na usg lub gastroskopię, w celu ewentualnego wykrycia przyczyn oraz z dietetykiem, który ustali odpowiednią dietę.



Wprowadzenie zdrowego trybu życiu jest jak najbardziej wskazane. Posiłki w regularnych odstępach czasu (co 3-4 h), zaczynając od śniadania spożytego do 1 godziny od momentu wstania, a kończąc na kolacji 2-3 godziny przed snem. Warto zastosować dietę lekkostrawną, która będzie bogata w błonnik. Wyeliminować: produkty zawierające cukry proste oraz tłuszcze typu trans (słodycze, przekąski, przetworzone produkty, wyroby garmażeryjne), smażenie w głębokim tłuszczu (zamienić na duszenie lub gotowanie), picie kolorowych napojów, alkoholu, kawy i herbaty w większych ilościach. Wprowadzić: produkty pełnoziarniste (kasze, makarony, ryż, chleb), warzywa i owoce (na początku można przygotowywać w formie musów lub przecierów - aby zniwelować wzdęcia), zdrowe tłuszcze (nasiona, orzechy,awokado, oliwki), wodę (minimum 2 litry) oraz herbaty ziołowe (mięta, rumianek, koperek). Dziennie w potrawach powinno się znaleźć około 2 łyżek oliwy/oleju. Posiłki należy spożywać powoli, małymi kęsami, aby nie połykać powietrza i nie powodować wzdęć. Proszę nie popijać posiłków.

0

Witam

zaparcia i wzdęty brzuch mogą mieć podłoże zdrowotne ale i wynikać z niewłaściwej diety oraz zbyt małej ilości wypijanej wody w ciągu dnia.

Jeżeli chodzi o lekarza to można zgłosić się do gastrologa. Należałoby zbadać czy nie cierpi Pani na schorzenia ze strony przewodu pokarmowego. Ja jako dietetyk mogę polecić właściwy sposób odżywiania. W celu poprawy pracy metabolizmu proszę jeść regularnie 5posiłków dziennie w odstępach około 3h. Lepiej zjadać mniejsze porcje, ale czyściej, aby nie obciążyć przewodu pokarmowego. Ważne, by jeść bez pośpiechu, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony.

Zdecydowanie zdrowszym i korzystniejszym rozwiązaniem dla naszej sylwetki jest jedzenie częściej, ale mniejszych porcji.

Ostatni posiłek należy spożywać ok 3h przed snem. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie.

W diecie nie może zabraknąć błonnika, który poprawia perystaltykę jelit. Proszę sięgać po pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane górskie, kasze, razowe makarony, warzywa i owoce (z nimi ostrożnie ponieważ posiadają sporo cukrów prostych). Produkty te zawierają witaminy z grupy B niezbędne do wytwarzania enzymów trawiennych oraz błonnik regulujący trawienie. Warto również wprowadzić do diety mleczne napoje fermentowane, jogurt naturalny, kefir, maślanka, a także napoje z bakteriami probiotycznymi. Zawarte w nich dobre bakterie regulują trawienie, bakterie probiotyczne zaś wspomagają florę bakteryjną jelita grubego.

Sięga Pani także po świeże zioła, natkę, koperek, bazylię, cząber, rozmaryn, tymianek, miętę, majeranek . Zawierają one olejki eteryczne o działaniu rozkurczającym. Rana na czczo przed śniadaniem można wypić szklankę wody z sokiem z cytryny co również przyczyni się do przyspieszenia przemiany materii.

Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pani dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:

tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam

Mgr Joanna Wasiluk

Dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty