Dlaczego mam wzdęcia i zaparcia?

Od kilku lat mam problem z zaparciami i wzdętym brzuchem. Mimo małej wagi brzuch odstaje, jest twardy i boli. Załatwiam sie raz badz 2 w tygodniu.. Nie wiem nawet z jakim lekarzem moglabym skonsultować mój problem. Próbowałam działać na własną rękę ale nic mi nie pomaga i nie jestem w stanie normalnie funkcjonować w ciągu dnia. Aktualnie biore enzymy trawienne z probiotykiem ale póki co nie widzę żadnych efektów. Bardzo proszę o pomoc/poradę co zrobić w takiej sytuacji.
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Proponuję skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który skieruje na usg lub gastroskopię, w celu ewentualnego wykrycia przyczyn oraz z dietetykiem, który ustali odpowiednią dietę.



Wprowadzenie zdrowego trybu życiu jest jak najbardziej wskazane. Posiłki w regularnych odstępach czasu (co 3-4 h), zaczynając od śniadania spożytego do 1 godziny od momentu wstania, a kończąc na kolacji 2-3 godziny przed snem. Warto zastosować dietę lekkostrawną, która będzie bogata w błonnik. Wyeliminować: produkty zawierające cukry proste oraz tłuszcze typu trans (słodycze, przekąski, przetworzone produkty, wyroby garmażeryjne), smażenie w głębokim tłuszczu (zamienić na duszenie lub gotowanie), picie kolorowych napojów, alkoholu, kawy i herbaty w większych ilościach. Wprowadzić: produkty pełnoziarniste (kasze, makarony, ryż, chleb), warzywa i owoce (na początku można przygotowywać w formie musów lub przecierów - aby zniwelować wzdęcia), zdrowe tłuszcze (nasiona, orzechy,awokado, oliwki), wodę (minimum 2 litry) oraz herbaty ziołowe (mięta, rumianek, koperek). Dziennie w potrawach powinno się znaleźć około 2 łyżek oliwy/oleju. Posiłki należy spożywać powoli, małymi kęsami, aby nie połykać powietrza i nie powodować wzdęć. Proszę nie popijać posiłków.

0

Witam

zaparcia i wzdęty brzuch mogą mieć podłoże zdrowotne ale i wynikać z niewłaściwej diety oraz zbyt małej ilości wypijanej wody w ciągu dnia.

Jeżeli chodzi o lekarza to można zgłosić się do gastrologa. Należałoby zbadać czy nie cierpi Pani na schorzenia ze strony przewodu pokarmowego. Ja jako dietetyk mogę polecić właściwy sposób odżywiania. W celu poprawy pracy metabolizmu proszę jeść regularnie 5posiłków dziennie w odstępach około 3h. Lepiej zjadać mniejsze porcje, ale czyściej, aby nie obciążyć przewodu pokarmowego. Ważne, by jeść bez pośpiechu, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony.

Zdecydowanie zdrowszym i korzystniejszym rozwiązaniem dla naszej sylwetki jest jedzenie częściej, ale mniejszych porcji.

Ostatni posiłek należy spożywać ok 3h przed snem. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie.

W diecie nie może zabraknąć błonnika, który poprawia perystaltykę jelit. Proszę sięgać po pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane górskie, kasze, razowe makarony, warzywa i owoce (z nimi ostrożnie ponieważ posiadają sporo cukrów prostych). Produkty te zawierają witaminy z grupy B niezbędne do wytwarzania enzymów trawiennych oraz błonnik regulujący trawienie. Warto również wprowadzić do diety mleczne napoje fermentowane, jogurt naturalny, kefir, maślanka, a także napoje z bakteriami probiotycznymi. Zawarte w nich dobre bakterie regulują trawienie, bakterie probiotyczne zaś wspomagają florę bakteryjną jelita grubego.

Sięga Pani także po świeże zioła, natkę, koperek, bazylię, cząber, rozmaryn, tymianek, miętę, majeranek . Zawierają one olejki eteryczne o działaniu rozkurczającym. Rana na czczo przed śniadaniem można wypić szklankę wody z sokiem z cytryny co również przyczyni się do przyspieszenia przemiany materii.

Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pani dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:

tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam

Mgr Joanna Wasiluk

Dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego mam wzdęcia i przewlekłe zaparcia?

Witam, Wiek 22 Od około czterech lat męczę się z przelekłymi zaparciami, wzdętym brzuchem, przewlekłym zapaleniem dziąseł oraz uczuciem suchości. Wykonałem wiele badań oraz odwiedziłem wielu specjalistów, jednak brak jednoznacznej odpowiedzi. Wykonałem morfologię, ANA, TSH, FT3 i FT4 oraz wiele innych. Dwukrotnie gastroskopia z pobraniem wycinka: Jeden wynik - duodenitis vhronica medii gradus bez objawów celiakia Drugi(po dwoch latach) - przekrwienie blaszki wlasciwej, bez objawow celiaki Anty TTG - 42, gdzie granica 20, jednak lekarze mowia, ze to niewielkie przekroczenie, a w jelitach nic nie widac. Gdzie się kierować, z góry dziekuje
MĘŻCZYZNA, 22 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego od roku mam zaparcia?

kobieta 30 lat: od roku występujące zaparcia (kal twardej konsystencji) zauważalny śluz pokrywajacy kal, początkowo o żółtym zabarwieniu, od kilku miesięcy brązowe... delikatne kłucie w lewym boku, nie silne, ale dokuczliwe, do tego okresowo pojawiające się kłucie w odbycie i niepełne wyproznienia oraz uczucie ciała obcego w odbycie. Z odbytu co jakiś czas szczegół ie przy silnym parciu wypada fioletowy guzek.
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty