Dlaczego miewam te lekkie bóle pod piersiami?

Dzień dobry. Mam 37 lat. Od października miewałam co jakiś czas lekkie bóle umiejscowione pod piersiami w środkowej części nadbrzusza. Zrobiłam prywatnie badanie USG i wyszło, że mam w pęcherzyku żółciowym kilka złogów kamiczych do 7 mm. 16 grudnia 2021 roku z powodu silnych bólów w brzuchu zostałam przyjęta na oddział chirurgiczny. Dzień później wykonano mi laparaskopowe wycięcie pęcherzyka żółciowego. Po 7 dniach dostałam wynik badania histopatologicznego. Bardzo proszę o przetłumaczenie tego wyniku: "Cholecystitis acuta. Dysplasia reactiva mucosae fundi versicae fellae. Cholesterolosis vesicae fellae". Byłam z tym wynikiem u lekarza rodzinnego. Powiedział mi, że dobrze że wycięłam ten woreczek bo w przyszłości mógłby pojawić się rak woreczka żółciowego. Czy to prawda??? Czy w związku z tym wynikiem powinnam zrobić jakieś dodatkowe wyniki badań np. żołądka, wątroby, itp.??? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przykro nam, że wystąpiły u Pani takie dolegliwości bólowe ze strony woreczka żółciowego. Jednakże prawidłowym było, że poddała się Pani zabiegowi wycięcia, gdyż w wyniku tej czynności, wszelkie dolegliwości powinny ustąpić, poprawiając Pani komfort życia.

Z opisu badania histopatologicznego, można by stwierdzić, że wystąpiło niekamiczne zapalenie pęcherzyka żółciowego, a także adenomiomatoza. To ostatnie schorzenie charakteryzuje się przerostem błony mięśniowej oraz zmianami w budowie ścian pęcherzyka żółciowego. Może dochodzić do wpuklenia się błony śluzowej do zgrubiałej błony mięśniowej. Przypadłość ta nie powinna stanowić zagrożenia dla zdrowia, czy życia, ani prowadzić do rozwoju nowotworów. Jednakże dla pewności, najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie w całości pęcherzyka żółciowego.

W razie wszelkich wątpliwości zalecamy kontaktować się z lekarzem gastrologiem, który zdecyduje o dalszych kontrolach. Niezbędne mogłoby okazać się regularne badanie czynników zapalnych oraz prób wątrobowych w surowicy krwi.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/kamica-zolciowa:

https://portal.abczdrowie.pl/cholecystektomia-laparoskopowa

A odpowiedź na podobne pytanie może Pani znaleźć pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-to-jest-adenomyomatoza-pecherzyka-zolciowego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.