Dlaczego miewam te zlewne poty?

Dzień dobry. Od ponad roku mam problem zlewnych zimnych potów występujących w ciagu całego dnia. Przez ten czas robiłem praktycznie wszystkie badania mogące dać odpowiedź jaka może być przyczyna. Badania obrazowe jamy brzusznej kolonoskopia oraz gastroskopia są czyste. Badanie krwi również. Jedyne odstepstwo to wysoki poziom insuliny w wyniku ktorego biore metformine 2×1000 Endokrynolog wykluczył również przyczynę po tej stronie. Ostatnio robione markery nowotworowe są również na referencyjnych poziomach. Co moge jeszcze zrobić. To bardzo przeszkadza.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Zimne poty są częstym, aczkolwiek nietypowym objawem. Mogą występować zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Ich pojawienie może wiązać się ze stanami infekcyjnymi, kardiologicznymi, onkologicznymi oraz zmianami hormonalnymi i metabolicznymi. Mogą występować również na tle zaburzeń psychicznych i czynników stresogennych.

Bardzo istotnym jest, czy przy tej dolegliwości dochodzą inne objawy, takie jak: wzrost ciśnienia krwi, przyspieszony puls, duszności oraz podwyższona temperatura ciała. Bardzo ważne jest też przyjmowanie pewnych leków.

Biorąc pod uwagę fakt, iż wszystkie dotychczas wykonane badania wyszły prawidłowo, a insulina jest pod kontrolą endokrynologa, można by wnioskować, że przyczyna zimnych i przewlekłych potów leży na tle stresogennym. Może występować nadprodukcja hormonów stresu i walki, czyli: kortyzolu, adrenaliny i noradrenaliny.

Proponujemy ponowną wizytę u endokrynologa w celu poszerzenia diagnostyki o dodatkowe hormony. Dodatkowo, można by skonsultować się z psychologiem, aby pomógł znaleźć przyczynę Pana dolegliwości.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zimne-poty-przyczyny-objaw-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-pocenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.