Dlaczego mam takie poty?

Przez ostatnie dwie noce budzę się spocona na klatce piersiowej, między biustem oraz plecach i z tyłu głowy. Co to może oznaczać? Leczę się na niedoczynność tarczycy, zażywam pramolan i propranolol. Czy to może świadczyć o zbliżającej się menopauzie. Miesiączkuje regularnie ale czuję że hormony we mnie szaleją. Jakie mogą być przyczyny takiego stanu. Nigdy nie przytrafiało mi się cos takiego.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

pocenie nocne może mieć związek z dolegliwościami, na które się Pani leczy lub z zażywanymi lekami, dlatego sugeruję, by skonsultowała się Pani z internistą z przychodni POZ.

Niedoczynność tarczycy może być powodem nadpotliwości w nocy – wówczas warto wykonać badania kontrolne – TSH, fT3 i fT4, by sprawdzić czy nie jest potrzebna korekta dawki lewotyroksyny. Tutaj więcej informacji: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-chorob-tarczycy.

Ponadto Pani dolegliwości mogą mieć związek z jednoczesnym zażywaniem Pramolanu i Propranololu – beta-adrenolityki mogą wchodzić w interakcje z opipramolem, dlatego warto przedyskutować ich zażywanie ze specjalistą, który przepisał leki. Dodatkowo proszę pamiętać, że nocne poty są typowe dla zażywania leków przeciwdepresyjnych (SSRI, trójpierścieniowe itd.).

Przy okazji wykonywania morfologii wraz z panelem tarczycowym, sugeruję oznaczenie poziomu CRP – niektóre infekcje bakteryjne oraz wirusowe mogą być sprawcami nocnego pocenia się. Są to między innymi gruźlica oraz zapalenie wsierdzia. Zachęcam do lektury artykułu: https://uroda.abczdrowie.pl/nocne-poty-moga-byc-niebezpieczne-sprawdz-o-jakich-swiadcza-chorobach.

Oczywiście menopauza także może powodować pojawienie się nocnych potów, jeśli jednak nie ma Pani innych symptomów charakterystycznych dla tego okresu, to raczej klimakterium jest mało prawdopodobne. Jeśli interesuje Panią ten temat, to odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/klimakterium-objawy.

Być może zechce Pani zapoznać się także z tym materiałem: https://uroda.abczdrowie.pl/nocne-poty-objawy-przyczyny-zapach.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.