Jaka może być przyczyna tych nocnych potów?

witam serdecznie mam pytanie bardzo nie w nocy poce Usg ok ,krew ok, gastroskopia ok,,,,gdzie mam szukać przyczyny tych potow mam 44 lata

Redakcja abcZdrowie

Witam,

może być wiele przyczyn nocnych potów – jeżeli podstawowe wyniki są prawidłowe, to proszę jeszcze zwrócić uwagę na zażywane leki – niektóre antydepresanty oraz sterydy mogą powodować takie dolegliwości.

Dużo poważniejsze są gruźlica, choroby szpiku oraz choroby serca – natomiast istnieje prawdopodobieństwo, że te schorzenia można wykluczyć na podstawie badania krwi, jeśli również oznaczała Pani poziom CRP. Więcej chorób przebiegających z występowaniem nocnych potów w naszym artykule: https://uroda.abczdrowie.pl/nocne-poty-objawy-przyczyny-zapach.

Poza markerami nowotworowymi można rozważyć badania w kierunku boreliozy, ponieważ ta choroba również w ten sposób może się manifestować. Zachęcam do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/borelioza-choroba-trudna-do-rozpoznania.

Natomiast najczęstsze przyczyny nocnych potów to zaburzenia hormonalne, w tym menopauza, ale też nadczynność tarczycy. Jeśli dotychczas nie wykonywała Pani badań w kierunku menopauzy oraz badania TSH (fT3 i fT4), to warto wziąć to pod uwagę. Być może zechce Pani przeczytać również ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/hormony-w-menopauzie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.