Dlaczego mam te uderzenia gorąca?

Uderzenia gorąca i zimna na przemian, co mogą oznaczyć? Towarzyszy mi to już jakiś czas i jest to uciążliwe. Nie choruje na nic. Mam 23 lata. Czy to może być przedwczesna menopauza ?
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

przedwczesna menopauza – to znaczy taka pojawiająca się przed 50. rokiem życia – to bardzo rzadkie zjawisko – u młodych kobiet podejrzewa się ją w ostateczności, gdy inne przyczyny uderzeń gorąca zostaną wykluczone.

Przyczyn tej dolegliwości może być wiele, a wśród najczęstszych wymienia się: cukrzycę oraz insulinooporność, choroby tarczycy, a konkretnie niedoczynność gruczołu tarczowego, ale też zaburzenia hormonalne, a nawet ciążę.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/uderzenia-goraca-nie-tylko-przy-menopauzie-sprawdz-kiedy-jeszcze-sie-pojawiaja.

Jeżeli dolegliwości te pojawiły się niedawno i są dokuczliwe, wówczas nie należy zwlekać z ustaleniem ich źródła. Przede wszystkim warto oznaczyć poziom glukozy i insuliny, poziom hormonów tarczycowych i wykonać podstawowe badania morfologiczne krwi – być może to wystarczy. W przeciwnym wypadku może być konieczna wizyta u ginekologa lub ginekologa-endokrynologa i zbadanie poziomu hormonów płciowych w celu wykluczenia przedwczesnej menopauzy.

Więcej informacji na temat tego zjawiska odnajdzie Pani w naszym materiale wideo: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-przedwczesnej-menopauzy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

szanowny Panie, niestety bez badań niczego nie zdziałamy, proszę udać się do lekarza rodzinnego aby rozpocząć diagnostykę

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego mam te uderzenia gorąca w plecach?

Od kilku dni mam uderzenia gorąca w obrębie pleców (bardziej w okolicy lewej łopatki) i przy tym też przy sercu, tak jakby to promieniowało, tylko ciężko mi stwierdzić czy promieniuje od serca do pleców czy odwrotnie. Dodatkowo jak dotykam klatki piersiowej po lewej stronie, tak jakby przy sercu to pojawia się ból przy dotykaniu, nie za każdym razem.Trwa to chwilę, ale powtarza się dość często. Boję się, że może to być stan przedzawałowy (mój tata zmarł na zator płucny w wieku 45 lat i mam najgorsze scenariusze w głowie). W tamtym roku jeździłem po lekarzach, byłem u 2 kardiologow i pulmonologa. Miałem wtedy kłucia w klatce piersiowej, ogólne uderzenia gorąca, mrowienie nóg. Ale wtedy wszystko rzekomo było ok. Zasugerowano mi nawet, że po śmierci taty mogę mieć zaburzenia lękowe, ale sam nie wiem.. Od śmierci taty minęły już 3 lata. Ostatnie jakieś epizody związane z moim zdrowiem miały miejsce w tamtym roku, a teraz znowu wróciły, tylko tym razem inaczej się to objawia. Od czego mogą pojawiać się te uderzenia gorąca w konkretnym miejscu na ciele. Do jakiego lekarza ewentualnie się z tym udać?
MĘŻCZYZNA, 25 LAT ponad rok temu

Witam Pana,



jeśli wykluczone są choroby somatyczne, zaleca się zbadać podłoże psychogenne, w tym celu zalecana jest konsultacja w Poradni Zdrowia Psychicznego.

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).

Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty