Dlaczego mam te uderzenia gorąca?

Uderzenia gorąca i zimna na przemian, co mogą oznaczyć? Towarzyszy mi to już jakiś czas i jest to uciążliwe. Nie choruje na nic. Mam 23 lata. Czy to może być przedwczesna menopauza ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przedwczesna menopauza – to znaczy taka pojawiająca się przed 50. rokiem życia – to bardzo rzadkie zjawisko – u młodych kobiet podejrzewa się ją w ostateczności, gdy inne przyczyny uderzeń gorąca zostaną wykluczone.

Przyczyn tej dolegliwości może być wiele, a wśród najczęstszych wymienia się: cukrzycę oraz insulinooporność, choroby tarczycy, a konkretnie niedoczynność gruczołu tarczowego, ale też zaburzenia hormonalne, a nawet ciążę.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/uderzenia-goraca-nie-tylko-przy-menopauzie-sprawdz-kiedy-jeszcze-sie-pojawiaja.

Jeżeli dolegliwości te pojawiły się niedawno i są dokuczliwe, wówczas nie należy zwlekać z ustaleniem ich źródła. Przede wszystkim warto oznaczyć poziom glukozy i insuliny, poziom hormonów tarczycowych i wykonać podstawowe badania morfologiczne krwi – być może to wystarczy. W przeciwnym wypadku może być konieczna wizyta u ginekologa lub ginekologa-endokrynologa i zbadanie poziomu hormonów płciowych w celu wykluczenia przedwczesnej menopauzy.

Więcej informacji na temat tego zjawiska odnajdzie Pani w naszym materiale wideo: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-przedwczesnej-menopauzy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.