Dlaczego mam wybuchy gorąca po porodzie?

Witam, jestem 6 miesięcy po porodzie i nadal (wieczorami lub nawet w ciągu dnia) mam wybuchy gorąca. Przed ciążą zawsze byłam zmarzluchem, a teraz momentami płonę. Dodatkowo od ok 3 miesiąca po porodzie wypadają mi mocno włosy. Dodam, że 3 miesiące po porodzie wrócił mi okres i jest on jak na razie regularny, oraz, że nadal karmię córkę piersią. Czy powinnam wykonać jakieś badania? Jeśli tak, to jakie ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

uderzenia gorąca to jedna z dolegliwości połogowych, która związana jest z oczyszczaniem organizmu oraz powrotem do równowagi hormonalnej. Nagromadzone przez całą ciąże płyny usuwane są właśnie z potem, dlatego objaw ten jest całkowicie naturalny. Organizm naturalnie się oczyszcza, dlatego kobieta po porodzie doświadcza nadmiernej potliwości i uderzeń gorąca.

Potliwość może występować zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Ta uciążliwa dolegliwość powinna jednak zakończyć się wraz z połogiem. W Pani przypadku trwa to zdecydowanie zbyt długo, co wymaga konsultacji lekarskiej. Przyczyną przedłużających się wybuchów gorąca oraz nadmiernej potliwości mogą być problemy z tarczycą. Zachęcamy więc do wykonania badań hormonalnych. Być może zaburzenia hormonalne są przyczyną Pańskich dolegliwości.

Natomiast wypadanie włosów po ciąży to bardzo częsty problem, który zazwyczaj znika do 8-9 miesiąca po porodzie. Więcej na ten temat przeczyta Pani pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-wzmocnic-wlosy-po-ciazy.

Uderzenia gorąca zostały opisane w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/uderzenia-goraca-w-menopauzie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.