Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych po porodzie

Witam mam pytanie. Jestem 4 tygodnie po porodzie nie karmiłam piersią, dostałam dziwnych plamień na przemian brązowych na przemian z krwią myślałam ze to miesiączka i zaczęłam stosować tabletki antykoncepcyjne czy będą one działać? czy też muszę zaprzestać stosowanie bo już sama nie wiem czy to miesiączka czy dalej się  oczyszczam po porodzie.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jest raczej zbyt wcześnie na pierwszą miesiączkę, która przy braku karmienia piersią powinna pojawić się po 6-8 tygodniach od porodu.

Są to więc raczej krwawienia połogowe związane z oczyszczaniem się macicy. Obecnie nie ma powodu by odstawiać tabletki antykoncepcyjne. Ponieważ zostały one rozpoczęte nie w czasie menstruacji, to ich ochrona antykoncepcyjna będzie aktywna dopiero po tygodniu regularnego stosowania. Tak czy inaczej współżycie nie jest zalecane do zakończenia połogu, dlatego nie ma to większego znaczenia w tej chwili. Gdy połóg się zakończy będzie już Pani w pełni chroniona przed niechcianą ciążą.

Pozdrawiam serdecznie!