Dlaczego miewam napady gorąca?

Witam, od trzech tygodni miałam trzy razy napady gorąca, kołatania serca, drżenia rąk i potu, za pierwszym razem towarzyszyły mi również wymioty, był to mój pierwszy dzien pracy wiec myślałam ze to z nerwów chociaż nie stresowałam się praktycznie wcale i nie reagowałam nigdy źle na stres, w kolejnym tygodniu znowu mi się to przydarzyło i w kolejnym również lecz już bez wymiotów, musiałam się zwalniać z pracy dwa razy, pracuje od 15 do 22 i zazwyczaj dzieje się to raz w tygodniu w godzinach od 19-21. Czym może to być spowodowane ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

może być co najmniej kilka przyczyn złego samopoczucia wynikającego z chwilowego osłabienia, drżenia rąk i uderzeń gorąca. Mimo iż wspomina Pani, że stres nie jest powodem tych dolegliwości, to jednak należy liczyć się z taką reakcją psychosomatyczną na podświadomy niepokój i zdenerwowanie wynikające ze zmiany pracy.

Przyczyną wystąpienia wszystkich opisanych przez Panią objawów jednocześnie może być neuroglikopenia albo hipoglikemia. Proszę zwrócić uwagę, czy te ataki nie pojawiają się, gdy odstępy między posiłkami nie są zbyt długie. Wówczas poziom glukozy może spadać poniżej 55 mg/dl. Jest to stan typowy dla cukrzycy, ale dolegliwości związanych z niedocukrzeniem krwi doświadczają także ludzie zdrowi – którzy intensywnie trenują lub jedzą nieregularnie czy też zbyt mało. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/hipoglikemia-co-zrobic-gdy-spada-poziom-cukru.

Również choroby tarczycy niekiedy objawiają się uderzeniami gorąca, wystąpieniem potów, osłabieniem i drżeniem kończyn oraz kołataniem serca. Inne możliwe przyczyny to choroby serca, nadciśnienie krwi oraz zaburzenia hormonalne.

Być może przydatny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-chorob-tarczycy.

Ponieważ te symptomy pojawiły się już kilkukrotnie, nie należy bagatelizować problemu – sugeruję rozpoczęcie diagnostyki od podstawowych badań morfologicznych krwi z oznaczeniem poziomu glukozy oraz insuliny i proinsuliny. By wykluczyć choroby tarczycy, warto sprawdzić nie tylko poziom TSH, ale także fT3 i fT4, a także sprawdzić poziom żelaza i ferrytyny w organizmie. Proszę skonsultować się z internistą z przychodni POZ – powinien zebrać wywiad i zlecić konkretne badania. Zachęcam do zapoznania się z odpowiedziami naszych ekspertów na te pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nagle-oslabniecie-drzenie-ciala-i-uczucie-goraca oraz tutaj https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uderzenia-goraca-poty-dusznosci-drzenie-rak-dretwienie-oslabienie-i-bol-glowy-a-nerwica-lekowa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.