Dlaczego miewam napady gorąca?

Witam, od trzech tygodni miałam trzy razy napady gorąca, kołatania serca, drżenia rąk i potu, za pierwszym razem towarzyszyły mi również wymioty, był to mój pierwszy dzien pracy wiec myślałam ze to z nerwów chociaż nie stresowałam się praktycznie wcale i nie reagowałam nigdy źle na stres, w kolejnym tygodniu znowu mi się to przydarzyło i w kolejnym również lecz już bez wymiotów, musiałam się zwalniać z pracy dwa razy, pracuje od 15 do 22 i zazwyczaj dzieje się to raz w tygodniu w godzinach od 19-21. Czym może to być spowodowane ?
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

może być co najmniej kilka przyczyn złego samopoczucia wynikającego z chwilowego osłabienia, drżenia rąk i uderzeń gorąca. Mimo iż wspomina Pani, że stres nie jest powodem tych dolegliwości, to jednak należy liczyć się z taką reakcją psychosomatyczną na podświadomy niepokój i zdenerwowanie wynikające ze zmiany pracy.

Przyczyną wystąpienia wszystkich opisanych przez Panią objawów jednocześnie może być neuroglikopenia albo hipoglikemia. Proszę zwrócić uwagę, czy te ataki nie pojawiają się, gdy odstępy między posiłkami nie są zbyt długie. Wówczas poziom glukozy może spadać poniżej 55 mg/dl. Jest to stan typowy dla cukrzycy, ale dolegliwości związanych z niedocukrzeniem krwi doświadczają także ludzie zdrowi – którzy intensywnie trenują lub jedzą nieregularnie czy też zbyt mało. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/hipoglikemia-co-zrobic-gdy-spada-poziom-cukru.

Również choroby tarczycy niekiedy objawiają się uderzeniami gorąca, wystąpieniem potów, osłabieniem i drżeniem kończyn oraz kołataniem serca. Inne możliwe przyczyny to choroby serca, nadciśnienie krwi oraz zaburzenia hormonalne.

Być może przydatny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-chorob-tarczycy.

Ponieważ te symptomy pojawiły się już kilkukrotnie, nie należy bagatelizować problemu – sugeruję rozpoczęcie diagnostyki od podstawowych badań morfologicznych krwi z oznaczeniem poziomu glukozy oraz insuliny i proinsuliny. By wykluczyć choroby tarczycy, warto sprawdzić nie tylko poziom TSH, ale także fT3 i fT4, a także sprawdzić poziom żelaza i ferrytyny w organizmie. Proszę skonsultować się z internistą z przychodni POZ – powinien zebrać wywiad i zlecić konkretne badania. Zachęcam do zapoznania się z odpowiedziami naszych ekspertów na te pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nagle-oslabniecie-drzenie-ciala-i-uczucie-goraca oraz tutaj https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uderzenia-goraca-poty-dusznosci-drzenie-rak-dretwienie-oslabienie-i-bol-glowy-a-nerwica-lekowa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego miewam te uderzenia gorąca?

Witam, mam problem z czerwienieniem się na twarzy i nadmierną potliwością w różnych codziennych sytuacjach. Są to fale uderzeń gorąca, np. podczas stania w kolejce w sklepie albo parkowania samochodem w trudnym miejscu.
MĘŻCZYZNA, 24 LAT 10 miesięcy temu

Dzień dobry.



Opisany objaw może świadczyć np z tarczycą lub zaburzenia lękowe, depresja.

Warto odwiedzić swojego lekarza pierwszego kontaktu lub rodzinnego w celu oceny objawów w trakcie badania fizykalnego i dokładnego zabranego wywiadu po którym można zlecić odpowiednią diagnostykę i w razie nieprawidłowości konsultację do odpowiedniego specjalisty.



Pozdrawiam

Mariusz Bek

Naturoterapeuta

Dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego miewam te napady senności?

Wieczorem kiedy się kładę żeby odpocząć odrazu zasypiam tak, że nie jestem się w stanie dobudzić dopiero po kilku godzinach - wtedy wstaje i mogę funkcjonować. Czym może być spowodowana taka nagła senność? Nie wydaje mi się że to zmęczenie, ponieważ nie czuję się zmęczona. Sypiam po 7-8 godzin.
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy,

Dolegliwość, o której Pani pisze może mieć wiele przyczyn, a nie zawsze musi być spowodowana pewną konkretną chorobą.

Bardzo często zdarza się, że prowadzony styl życia, nieregularność posiłków, zbyt duży wysiłek fizyczny, jak i umysłowy, a także warunki meteorologiczne powodują zmęczenie i uczucie niewyspania, nawet po długim śnie.

Jednakże istnieje również wiele przypadłości mających bezpośredni wpływ na stan zmęczenia i nieustanną senność. W pierwszej kolejności warto by było wykonać pewne badania, aby móc wykluczyć pewne schorzenia. Zalecamy oznaczenie poziomu hormonów tarczycy wraz z przeciwciałami przeciwtarczycowymi, prolaktyny oraz kortyzolu. Warto wykonać również pełną morfologię wraz z CRP oraz glukozą i ferrytyną.

Czasami zbyt duże zmęczenie i senność mogą być wynikiem anemii, czyli niedokrwistości, a także zaburzeń ze strony tarczycy.

Zalecamy Pani konsultację z lekarzem endokrynologiem lub internistą, który zdecyduje o diagnostyce oraz ewentualnym leczeniu, aby poprawić Pani komfort życia.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/anemia

https://portal.abczdrowie.pl/nadmierna-sennosc-hipersomnia

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty