Dlaczego miewam zawroty głowy przy zmianie pozycji?

Witam Pana Doktora! Przy zmianie pozycji z pionowej na poziomą - i nieco mniej -odwrotnie, mam zawroty głowy ("kołuje mi się w głowie"). Przede wszystkim kiedy kładę się spać. Jakie mogą być tego przyczyny i jakie badania mam przeprowadzić? Dziękuję za odpowiedź , lat 83.

Dzień dobry,

Istnieje bardzo wiele możliwych przyczyn takich dolegliwości, w tym:

-niedokrwistość (konieczne będzie oznaczenie morfologii),

-kardiologiczne (np. wady zastawki aortalnej), wykrywane zwykle w badaniu echokardiograficznym,

-neurologiczne (osoby w starszym wieku często walczą z zawrotami głowy przyjmując piracetam i witaminy z grupy B),

-naczyniowe (np. zwężenie tętnic dogłowowych lub zespół podkradania tętnicy podobojczykowej).

Sugeruję rozpocząć diagnostykę od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu i wybranie najlepszej ścieżki diagnostyczno- leczniczej.