Zawroty głowy podczas pozycji stojącej

Witam, od jakiegoś czasu, w sytuacji, gdy dłużej stoję pojawiają się u mnie zawroty głowy i uczucie jakbym miał zasłabnąć. Zostałem skierowany na badanie tętnic szyjnych jak również RTG kręgosłupa szyjnego. To drugie badanie jest w porządku, jednak dopler dał wynik w postaci: tętnice szyjne wspólne: -prawa - Vmax 230 cm/s -lewa - V max 245 cm/s w tt szyjnych wew. przepływ o charakterze wysokooporowym Dodam że mam 22 lata, wszystkie podstawowe badania w normie, tylko lekko obniżony cholesterol. Mam pytanie czy znaczna prędkość przepływów w tętnicach szyjnych może powodować wspomniane objawy? Co może powodować taki stan rzeczy poza zawrotami głowy? Jakie są metody ewentualnego leczenia? Pozdrawiam serdecznie

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przepływ w tętnicach szyjnych wspólnych jest średniooporowy. Do prawidłowej interpretacji wyniku badania usg tętnic dogłowowych brakuje opisu tętnic szyjnych wewnętrznych i kręgowych. Jeżeli nie ma innej wzmianki, poza przedstawionym powyżej - nie ma wskazań do jakiejkolwiek interwencji.

Wobec niepełnych informacji trudno mi jednoznacznie stwierdzić, czy układ tętnic szyjnych ma wpływ na Pańskie dolegliwości. Pokusiłabym się jeszcze o diagnostykę kardiologiczną, np. ekg, Holter serca, warto jeszcze zmierzyć wartość ciśnienia tętniczego na obu kończynach górnych.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!