Zawroty głowy podczas pozycji stojącej
Witam, od jakiegoś czasu, w sytuacji, gdy dłużej stoję pojawiają się u mnie zawroty głowy i uczucie jakbym miał zasłabnąć. Zostałem skierowany na badanie tętnic szyjnych jak również RTG kręgosłupa szyjnego. To drugie badanie jest w porządku, jednak dopler dał wynik w postaci: tętnice szyjne wspólne: -prawa - Vmax 230 cm/s -lewa - V max 245 cm/s w tt szyjnych wew. przepływ o charakterze wysokooporowym Dodam że mam 22 lata, wszystkie podstawowe badania w normie, tylko lekko obniżony cholesterol. Mam pytanie czy znaczna prędkość przepływów w tętnicach szyjnych może powodować wspomniane objawy? Co może powodować taki stan rzeczy poza zawrotami głowy? Jakie są metody ewentualnego leczenia? Pozdrawiam serdecznie

MĘŻCZYZNA, 22 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam!
Przepływ w tętnicach szyjnych wspólnych jest średniooporowy. Do prawidłowej interpretacji wyniku badania usg tętnic dogłowowych brakuje opisu tętnic szyjnych wewnętrznych i kręgowych. Jeżeli nie ma innej wzmianki, poza przedstawionym powyżej - nie ma wskazań do jakiejkolwiek interwencji.
Wobec niepełnych informacji trudno mi jednoznacznie stwierdzić, czy układ tętnic szyjnych ma wpływ na Pańskie dolegliwości. Pokusiłabym się jeszcze o diagnostykę kardiologiczną, np. ekg, Holter serca, warto jeszcze zmierzyć wartość ciśnienia tętniczego na obu kończynach górnych.
Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!