Dlaczego mój poziom cholesterolu jest tak wysoki?

Zrobiłem gruntowną profilaktykę, w badanie krwi, moczu.. Wszystko bez zarzutu. Jednak cholesterol 340 a trójglicerydy 650... Wieczorem przed porannym badaniem wypiłem kilka drinków, w ciągu dnia także.. Mieszanka rumu, imbiru, miodu... Zapomniałem o badaniu.. I jednak je zrobiłem. Myślę że łącznie nawet z 0.3 litra w rozłożeniu czasowym. Ostatni drink ok. Godziny 23, badanie ok 9 rano. Czy Rum, alkohol wpłynął na tak wysoki wynik??? Powinien potworzyć bez żadnego spożycia min 2 dni przed?

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Bardzo dobrze, że wykonał Pan kontrolnie badania panelu lipidogramu z krwi. To dość istotne badanie, wskazujące poziom cholesterolu wraz z rozbiciem jego frakcji oraz wartość trójglicerydów. Nie napisał Pan, kiedy ostatni raz były wcześniej wykonywane takie badania oraz na jakim poziomie były dane parametry.

Na całościowy wynik cholesterolu oraz trójglicerydów ma wpływ wiele czynników, a najważniejszym jest poddanie się na czczo temu badaniu. Przede wszystkim, nie należałoby na około 14 godzin przed pobraniem krwi przyjmować jakichkolwiek posiłków, natomiast około 48 godzin - nie spożywać alkoholu. Dodatkowo, dieta w dniu poprzedzającym badanie powinna być lekka i w miarę możliwości beztłuszczowa i niskowęglowodanowa.

Wysokie stężenie cholesterolu całkowitego oraz trójglicerydów w surowicy krwi może przyczyniać się do rozwoju miażdżycy oraz chorób sercowo – naczyniowych, a także cukrzycy.

Osoby z podwyższonym cholesterolem powinny ograniczać w swojej diecie węglowodany oraz tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, a także spożywanie alkoholu.

Biorąc pod uwagę, że spożywał Pan alkohol dzień przed badaniem, istnieje przypuszczenie, że obecne wyniki nie są do końca miarodajne. Dlatego też, zalecamy konsultację z lekarzem internistą, który zdecyduje o konieczności powtórzenia badania w niedalekiej przyszłości. W przypadku wystąpienia zbliżonych wyników, prawdopodobnie będzie konieczność wdrożenia właściwego leczenia oraz diety, aby obniżyć poziom cholesterolu.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-cholesterol

https://portal.abczdrowie.pl/podwyzszone-trojglicerydy-skutki-przyczyny-dieta

https://portal.abczdrowie.pl/cholesterol-calkowity

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.