Jak ocenić te parametry badania cholesterolu?

Prosze o interpretację wyników cholesterolu: Całkowity-232, HDL-42, LDL-155, TROJGLICERYDY -176. Czy to są względne wyniki? Waga 70kg, wzrost 172cm, mam 40lat. Resztę parametrów morfologi dobre

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pan kontrolne badania krwi, aby ocenić ogólny stan funkcjonowania organizmu oraz wstępnie wykluczyć poważniejsze schorzenia.

Nie wspomniał Pan, czy występują pewne choroby przewlekłe, wymagające stałego leczenia. Należy podkreślić, że wiele leków może mieć wpływ na wyniki badań.

Analizując przedstawione przez Pana wyniki lipidogramu, można by stwierdzić, że zarówno poziom cholesterolu całkowitego, jak i trójglicerydów okazał się za wysoki. W przypadku pierwszego parametru jego wielkość powinna wynosić maksymalnie 199, a trójglicerydów – 150 mg/dl.

Przyczyn takiego stanu może być wiele, a należą do nich między innymi: uwarunkowania genetyczne, nieprawidłowa dieta bogata w produkty tłuste i przetworzone, stłuszczenie wątroby, a także choroby metaboliczne.

Z racji odległości, trudno jest całkowicie ocenić Pana stan zdrowia, dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem internistą, który po badaniu przedmiotowym oraz analizie wszystkich dotychczasowych badań zdecyduje o dalszych krokach postępowania.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-cholesterol

https://portal.abczdrowie.pl/znak-ze-cholesterol-zapycha-tetnice-ten-objaw-to-znak-ostrzegawczy https://portal.abczdrowie.pl/lipidogram

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.