Jak ocenić te wyniki badania lipidogramu?

Dzień dobry, ostatnio robiłem badania lipidogramu i wyszły one następująco: Cholesterol całkowity 170, Hdl 38, Ldl 106, trójglicerydy 127. Chciałem szybko podnieść hdl wiec spożywałem olej z pestek dyni, orzechy i zwykła oliwę z oliwę. Następnego dnia powtórzyłem badanie i wyniki wyglądały następująco: Cholesterol 193, Hdl 43.3, Ldl 127, trójglicerydy 116. Jak mam zwiększyć hdl a jednocześnie zmniejszyć ldl? Jeśli po spożyciu zdrowych tłuszczy wzrósł hdl i ldl? Z góry dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam.

Pana inwestycja w powtórne badania lipidogramu jest całkowicie chybiona. Parametry te nie zmieniają się z dnia na dzień. Wysoki cholesterol jest szkodliwy jeśli jest permanentnie podwyższony i czas obniżenia nie odgrywa tu ważniejszej roli. W pana przypadku zaleca się dietę śródziemnomorską i aktywność fizyczną, a kontrolę najwcześniej za rok. Nawiasem mówiąc pana lipidogram jest zupełnie w porządku i nie oznacza zwiększonego ryzyka choroby układu krążenia.