Wyniki badania cholesterolu i prób wątrobowych

Martwią mnie moje wyniki badania cholesterolu - lipidogram. Cholesterol całkowity wynosi 239,00 (normy 115-190), Cholesterol HDL 34,00; CHolesterol LDL 108; Trójglicerydy 450,00 (normy 0,00-150,00). Ponadto wykonałem próby wątrobowe: AST 31 (norma 5-34), ALT 62 (norma 0-55). Pozostałe wartości w normie. Skąd tak wysokie wartości trójglicerydów i ALT? Mam 36 lat, nie palę (i nigdy nie paliłem papierosów), alkohol - okazjonalnie. Jak mogę poprawić te wyniki?

Nie ma powodu do paniki. Istotnie podwyższone są trojglicerydy. Powinien pan zastosować dietę niskotluszczową ze szczególnym ograniczeniem tłuszczów zwierzęcych. Można za ok 2-3 miesiące badanie powtórzyć. Zdarza się, że poziom trójglicerydów nie spada. Wtedy należy rozważyć leczenie farmakologiczne.