Jak rozumieć ten wynik lipidogramu?

Bardzo proszę o interpretację lipidogramu: Cholesterol całkowity 232, cholesterol HDL-42, LDL 150, Trójglicerydy 170, resztę wyników krwi i wątrobowe bardzo dobre. Proszę o informację, czy to już bardzo złe wyniki? Czy da się jeszcze coś zdziałać dietą? Mam 40 lat 172 cm wzrostu, 70kg wagi.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Na początku warto podkreślić, iż bardzo dobrze, że wykonuje Pan kontrolne badania krwi.

Nie wspomniał Pan, czy występują jakieś choroby przewlekłe, wymagające stałego leczenia. Wiele preparatów bowiem może mieć wpływ na wartość poszczególnych parametrów.

Analizując przedstawione wyniki lipidogramu, można by stwierdzić, że zostały przekroczone poziomy cholesterolu całkowitego, tak zwanego „złego cholesterolu” LDL oraz trójglicerydów. Nie są to wartości bardzo mocno podwyższone, jednak na pewno warto byłoby to skonsultować z lekarzem internistą. Specjalista po dokładnej analizie dotychczasowych badań może zdecydować o dalszych krokach postępowania oraz ewentualnego leczenia.

Przyczyn podwyższonego cholesterolu można szukać przede wszystkim w nieprawidłowej diecie bogatej w produkty przetworzone, tłuste i smażone o wysokim indeksie glikemicznym.

Bardzo pomocne w obniżeniu cholesterolu okazuje się spożywanie karczocha, ostropestu, a także oleju lnianego.

Możliwe, że będzie konieczność rozszerzenia diagnostyki o badanie USG jamy brzusznej, aby sprawdzić stan funkcjonowania wątroby oraz dróg żółciowych.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-cholesterol

https://portal.abczdrowie.pl/lipidogram

https://portal.abczdrowie.pl/triglicerydy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.