Czy to mogło mieć wpływ na wyniki cholesterolu?

Dzień dobry. Proszę o poradę. Czy cholesterol w badaniu mógł wyjść wyższy z powodu zjedzenia kanapki z masłem godzinę przed badaniem krwi? Cholesterol całkowity 270 i LDL 170, mam 40lat i ważę 70 kg. Ile mógł wzrosnąć cholesterol po takiej kanapce z masłem i słodką kawą i czy taki cholesterol trzeba już leczyć farmakologicznie? Dziękuję za info.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Prawidłowo, że wykonywane są pewne badania krwi, w tym lipidogram.

W pierwszej kolejności należałoby podkreślić, że badanie cholesterolu z surowicy krwi powinno wykonywać się wyłącznie na czczo, żeby wynik był miarodajny. Inaczej takie postępowanie nie ma sensu, gdyż spożywanie jakiegokolwiek posiłku przed pobraniem próbki krwi zaburza wynik badania.

Aby uzyskać jak najbardziej obiektywny wynik zalecamy nie spożywanie posiłków 12 godzin przed pobraniem krwi, a także unikanie tłustych i przetworzonych pokarmów dzień przed badaniem. Po uzyskaniu nowych wyników poziomu cholesterolu, w razie wszelkich wątpliwości będzie mógł je ocenić lekarz internista.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/lipidogram

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-cholesterol

https://portal.abczdrowie.pl/odczuwasz-dotkliwy-bol-w-nogach-lub-dyskomfort-to-moze-byc-objaw-wysokiego-cholesterolu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.