Witam,
normy dla cholesterolu całkowitego (TC) we krwi wynoszą poniżej 200 mg/dl. Wartości 200-250 mg/dl mówią o podniesionym cholesterolu, zaś gdy jego poziom przekracza 250 mg/dl oznacza to cholesterol znacznie podwyższony. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/cholesterol-calkowity.
Tak jest w Pani przypadku i zdecydowanie taki wynik badania wymaga pogłębienia diagnostyki, zwłaszcza jeśli lek nie powoduje obniżenia cholesterolu do bezpiecznego poziomu.
Choć akcentuje się wpływ diety na kształtowanie się poziomu cholesterolu we krwi, to niestety jest ona tylko jednym z czynników. W zależności od tego, czy diagnozuje się hipercholesterolemię wtórną czy pierwotną, przyczyn schorzenia należy szukać gdzie indziej.
Hipercholesterolemia pierwotna spowodowana jest mutacją genów, która w konsekwencji prowadzi do zaburzeń metabolizmu tłuszczu. W postaci wtórnej za podniesiony znacznie poziom cholesterolu odpowiada choroba pozornie niezwiązana z tłuszczem. Mogą to być: cukrzyca, łuszczyca, niedoczynność tarczycy czy niewydolność nerek i wiele innych. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/hipercholesterolemia-rodzinna-czyli-kiedy-30-latek-dostaje-zawalu.
Powinna Pani skonsultować się niezwłocznie z lekarzem – ustalić, czy ktoś w rodzinie cierpi na podobne zaburzenie. Należy także wykonać pełen lipidogram i wykluczyć wspomniane wyżej choroby. Jeśli jest Pani zainteresowana, to szerzej o lipidogramie mówi nasz materiał: https://portal.abczdrowie.pl/lipidogram. Następnym krokiem będzie podjęcie odpowiedniego leczenia, które zniweluje ryzyko wystąpienia miażdżycy.
Proszę pamiętać, że kluczowa jest dieta – przede wszystkim eliminująca nasycone kwasy tłuszczowe przy jednoczesnym zwiększeniu ilości kwasów nienasyconych w diecie. Być może zechce Pani zapoznać się z tym materiałem: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-w-miazdzycy.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy taki wynik cholesterolu jest bardzo zły? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy ten cholesterol to powód do zmartwień? – odpowiada Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński
- Relacja między cholesterolem a płaszczem lipidowym – odpowiada Dr Krystyna Pogoń
- Podwyższony cholesterol całkowity - czy taki wynik powinien budzić niepokój? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Poziom cholesterolu i trójglicerydów w badaniu – odpowiada Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński
- Czemu normy cholesterolu wahają się? – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Czy taki poziom cholesterolu jest prawidłowy dla 26-latki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak interpretować wynik badań cholesterolu i czy to powód do zmartwień? – odpowiada Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński
- Wynik cholesterolu i trójglicerydów – odpowiada Ewa Kozłowska
- Poziom cholesterolu 250 mg/dl – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
artykuły
Hipercholesterolemia. Rodzinna choroba, która atakuje młodych (WIDEO)
Choroby genetyczne stanowią duży odsetek wszystk
Jest bezlitosny również dla młodych. "Przeszła trzy udary w ciągu roku"
Pierwszy zawał przed trzydziestką, a potem trzy ud
Nazywany cichym zabójcą. Dwa subtelne objawy możesz zauważyć na stopach
Podwyższony cholesterol nie musi dawać żadnych obj