Czy ten cholesterol to powód do zmartwień?

Witam , robiłam dziś badania cholesterolu i bardzo mnie one martwią : cholesterol całkowity 128 mg/dl, Cholesterol HDL 75 mg/dl. Cholesterol LDL 39 mg/dl. Cholesterol nie-HDL 53,00 mg/dl. Proszę o inetrpretację tych wyników, czy są one dobre? Czy mam się czym martwić?

Wynik badania cholesterolu interpretuje się w kontekście osoby, którą badamy. Ważna jest płeć, wiek, palenie papierosów, stwierdzone wcześniej choroby, a w szczególności nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zawał serca w wywiadzie lub udar mózgu, stosowane leki. Tak więc nie potrafię zinterpretować tego lipidogramu. Ogólnie można powiedzieć, że w większości przypadków jest to lipidogram bardzo korzystny i najczęściej pożądany. Bardzo niska frakcja LDL cholesterolu dobrze rokuje na przyszłość. Jest to frakcja, gównie odpowiedzialna za rozwój miażdżycy. Im niższa tym mniejsze prawdopodobieństwo jej rozwoju. Wysoka frakcja HDL cholesterolu działa ochronnie na układ krążenia. Nie HDL to wszystkie inne frakcje cholesterolu poza tą pożądaną, a tym samym im niższa nie-HDL tym lepiej. Rzadko w dzisiejszych czasach tak niskie HDL może świadczyć o dobrym odżywianiu, higienicznym trybie życia. Czasem stosuje się już pewne leki, które obniżają LDL. Nie należy wtedy ich odstawiać, ani zmniejszać dawki bo taki wynik świadczy o tym, że działają i są skuteczne. Czasem zdarzają się schorzenia tarczycy, wątroby, które powodują obniżenie cholesterolu. Wtedy oczywiście trzeba takie choroby diagnozować i leczyć. Tak więc proszę się nie martwić, ale dobrze jest przedyskutować wyniki badań z lekarzem, który panią zna i leczy.