Wysoki cholesterol całkowity - czy to powód do niepokoju?

Witam, mam 26 lat, ważę 56 kg przy wzroscie 167 i w ostatnim badaniu wyszło mi 257 mg/dl choleterolu calkowitego. Czy jest to powód do niepokoju?
26 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Uzyskanie wyniku cholesterolu całkowitego powyżej 200 mg/dl nie powinno być powodem niepokoju. Jest to wskazanie do wykonania pełnego lipidogramu z oceną frakcji cholesterolu LDL, HDL, triglicerydów. Jest to również sygnał do zmiany sposobu odżywiania – unikania produktów pochodzenia zwierzęcego, a zwiększenia ilości spożywanych warzyw i owoców. Po uzyskaniu wyników lipidogramu, w zależności od Twojego ryzyka sercowo-naczyniowego (palenie papierosów, płeć, zawały serca w rodzinie), trzeba będzie rozważyć czy nie zastosować leczenia farmakologicznego. Pozdrawiam serdecznie