Badanie cholesterolu u 31-latka

Prosze zinterpetowac moj wynik, jestem szczuply 175 cm 65kg mam 31 lat, cholesterol calkowity 204mg/dl HDL 82,90 i LDL 107 czy ten wynik jest normalny dla mojego wieku, dziekuje za odpowiedz.

Witam,

Poziom cholesterolu jest podwyższony (norma do 190 mg/dl), natomiast nie wymaga jeszcze farmakoterapii, wystarczy dietoterapia. Zalecam zmniejszenie w diecie produktów bogatych w cholesterol: żółtka jaj, tłuste kiełbasy i wędliny, majonez, a zwiększenie przyjmowania ryb, warzyw i owoców, oliwy z oliwek. Dodatkowo zawarta w czosnku allicyna pomaga zmniejszyć poziom cholesterolu we krwi, można przyjmować w formie naturalnej (2-3 ząbki dziennie) bądź kapsułek.

Pozdrawiam,

Agnieszka Michałkiewicz
Dietetyk

www.klinikazywienia.pl

Dzień dobry,

Ma Pan wysoki poziom tzw. dobrego cholesterolu - HDL. Frakcja cholesterolu HDL przyczynia się do usuwania cholesterolu z tkanek obwodowych, ze ścian naczyń itd, dzięki czemu zapobiega miażdżycy. Po usunięciu ze ścian naczyń cholesterol transportowany jest do wątroby, gdzie jest rozkładany. Stosunek stężenia cholesterolu całkowitego do stężenia frakcji HDL cholesterolu powinien wynosić 4,5 lub mniej. Nieprawidłowe wyniki tego badania są wskazaniem do zmiany trybu życia, a przede wszystkim diety. U Pana stosunek ten wynosi około 2,5, a więc nie ma powodu do niepokoju. Co do poziomu LDL to norma zależy od ryzyka sercowo-naczyniowego. Przy bardzo dużym ryzyku (np. jeśli przebył Pan już zawał) LDL powinien wynosić