Czy to mogło mieć wpływ na wynik badania?

Dzień Dobry Niepokoją mnie wyniki badań zrobionych w sobotę o 10 rano. Wynik morfologii Leukocyty - 6 norma 4.23 - 9.07 Limfocyty 19.2 % norma alab 21 - 50 Limfocyty 1.2 10>3/ul norma 1.30 - 3.40 Czuje się dobrze na codzień, nie ukrywam ze w piątek o godzinie 23 zażyłem lek SYMEX ze względu na chęć obniżenia estrogenu. Czy mogło mieć to wpływ na wynik badania?

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Prawidłowo, że wykonuje Pan profilaktyczne badania krwi. Taka diagnostyka pomoże ocenić ogólny stan funkcjonowania organizmu oraz, czy nie toczą się pewne procesy zapalne.

Każdy człowiek powinien co najmniej raz w roku wykonać pełen komplet badań, łącznie z morfologią krwi obwodowej wraz z czynnikami zapalnymi oraz poziomem glukozy, TSH oraz lipidogramu.

Nie napisał Pan, czy choruje na pewne schorzenia przewlekłe, a także, czy na stałe przyjmuje jakieś leki. Wspomniał Pan, ze niedługo przed badaniem spożył preparat obniżający poziom estrogenów. Nie wspomniano, z jakiego powodu lekarz przepisał ten lek, a także od jak dawna jest przyjmowany.

Każdy preparat leczniczy może wpływać na wynik badań, również morfologii krwi. Jednakże odchylenia, które u Pana wystąpiły, prawdopodobnie są tak nieznaczne, że wspomniany lek nie powinien mieć wpływu na wynik badania. Obniżone limfocyty mogłyby świadczyć o zmniejszonej odporności, a także przebytej infekcji wirusowej.

Ze względu na odległość, trudno jest określić dokładny stan Pana zdrowia. Zalecamy zatem wizytę u lekarza internisty, aby wraz z przeprowadzeniem badania przedmiotowego, mógł ocenić wyniki badań.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/limfocyty-normy

https://portal.abczdrowie.pl/lym-morfologia

https://portal.abczdrowie.pl/badania-profilaktyczne-ktore-nalezy-wykonywac-regularnie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.