Dlaczego moje miesiączki są bardzo nieregularne?

Dzień dobry, mam 18 lat i problemy z miesiączkowaniem. Zaznaczę, że od mojego pierwszego okresu w wieku 12 lat nigdy nie były one regularne. Potrafiłam nie mieć miesiączki przez rok, potem raz, następnie bez przez dwa lata. Oczywiście byłam z tym u niejednego ginekologa, ale do tej pory problem się nadal utrzymuje. Badania krwi na poziom hormonów zawsze w normie. Badanie USG (przez brzuch) też nigdy nic nie wykazało. Miałam robioną próbę progesteronową, najpierw raz przez 5 dni i wtedy wystąpiło u mnie krwawienie, które trwało jakiś miesiąc, a potem znowu przez rok nic. W ostatnim czasie znowu miałam robioną taką próbę progesteronową (brałam duphaston), ale tym razem powtarzała się ona 4 miesiące i wtedy okres trwał 7 dni, cykl 28, wszystko jak w zegarku, ale po tych 4 razach (tak jak mi zalecił lekarz) przestałam brać ten progesteron i znowu wróciło do tego, że nie mam miesiączki w ogóle. Co zrobić w takiej sytuacji? Denerwuje mnie, że jestem już dorosła, a nigdy nie miałam "normalnego" okresu jak dziewczyny w moim wieku. Nie wiem czym to może być spowodowane, nigdy nie uprawiałam wyczynowych sportów, jem wystarczająco. Jedyne co to zastanawiam się, czy mój stan psychiczny może mieć na to wpływ (mam zdiagnozowaną depresje i biorę leki - fluoksetynę oraz lamitrin). Do tego cała sytuacja się odbija mocno na moim samopoczuciu, bo żadne badania nic nie wykazują, a ja nadal nie miesiączkuje. Ogarnia mnie lęk, że przez to nigdy nie będę miała okazji zostać mamą. Proszę o radę i dziękuję za pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

Pani przypadek jest dość niezwykły, ponieważ zwykłe badanie nie przyniosły oczekiwanych rezultatów w postaci jednoznacznej diagnozy nieregularnych miesiączek. Nie powinno to być jednak powodem do nadmiernego niepokoju, ponieważ w końcu uda się znaleźć przyczynę problemu.

Po pierwsze trzeba przeanalizować, czy Pani stan psychiczny może mieć wpływ na zaburzenia miesiączkowania. Na pewno stres jest tutaj czynnikiem rozregulowującym cykle miesiączkowe. Również lek zawierający fluoksetynę może działać w sposób niepożądany na opóźnienie miesiączki.

Powinna Pani również zasięgnąć opinii ginekologa z dziedziny endokrynologii, który ma szerszą wiedzą dotyczącą zaburzeń o podłożu hormonalnym.

Możliwe, że będzie Pani musiała wrócić do leczenia duphastonem.

Więcej informacji dotyczących problemu znajdzie Pani w artykule, do którego link odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-hormonalne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.