Nieregularne miesiączki po karmieniu piersią

Witam, mam 22 lata. Jestem matką 19-miesięcznego dziecka. Synka karmiłam przez rok piersią. 3 miesiące po porodzie dostałam pierwszy okres. W czasie gdy karmiłam piersią okresy były regularne. Jednakże gdy odstawiłam synka od piersi zaczęły się problemy i trwają do teraz (7 miesięcy). Teraz okresy mam bardzo nieregularne każdy cykl jest inny 28, 35, 20 dni - bardzo różnie. Dwa razy zdarzyło mi się że w że w ogóle okresu nie dostałam. W sensie 1 miesiąc okres się pojawił, 2. nie było, 3. znowu był okres, 4. miesiąca znowu go nie było. Nie stosuję tabletek antykoncepcyjnych. Z mężem zabezpieczamy się prezerwatywą. Robiłam test ciążowy - w ciąży nie jestem.

Miesiąc po odstawieniu synka od piersi wróciłam na studia zaoczne. W ciągu tygodnia zajmuję się synkiem i dorabiam sobie w wolnych chwilach pracami komputerowymi. Odżywiam się zdrowo, nie zażywam używek. Codziennie spaceruję z synkiem na dworze. Fakt, czasem nie dosypiam - ale to w momentach, gdy na studiach mam dużo nauki - raczej okres przed sesją . Nie wiem co robić. Boję się, że jak pójdę do ginekologa to bez badań przepisze mi hormony - a wolałabym tego uniknąć. Jestem przeciwniczką podawania tak poważnych leków młodym osobom i gdy nie jest to ostateczność. Jednakże znając moją lekarkę jest to bardzo prawdopodobne.

Co robić? Czy mogę ten fakt zrzucić na zimowa aurę przeziębień, luty/marzec - grypy żołądkowej. A teraz przesilenia wiosennego? Czy to może mieć aż tak wielki wpływ na mój organizm? Fakt, przeziębienie kilka razy mnie brało - ale góra 2 dni gorączki i przechodził bez poważniejszych objawów - antybiotyków nie musiałam brać. Co robić? Co może być powodem? Jest jakaś granica czasowa, do której okres powinien mi się uregulować po laktacji?

Witam!

Zwykle jest tak, że podczas karmienia piersią miesiączki są nieregularne, czasem nie występują, a pojawiają się dopiero po odstawieniu/zmniejszeniu częstotliwości karmienia. Zatrzymanie miesiączki to efekt działania prolaktyny, która blokuje wydzielanie hormonu pobudzającego pracę jajników - FSH. Nieregularna miesiączka u Pani pojawiła się dopiero po odstawieniu karmienia. Być może spowodowane jest to nierównowagą hormonalną, jednak warto udać się do ginekologa i w badaniu wykluczyć inne możliwe przyczyny. Nieregularne miesiączki mogą być związane z zaburzeniami funkcji tarczycy, estrogenów, testosteronu, nadmiaru prolaktyny. Mogą być również spowodowane zmianą trybu życia, modyfikacją diety, aktywności fizycznej, ilością stresu. Jeżeli nie chce Pani zażywać hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych warto przedyskutować kwestię z lekarką i przedstawić jej swój pogląd.

Pozdrawiam serdecznie!