Czy to może być związane z karmieniem piersią?

dzień dobry mam pytanie córka ma 1.5 roku karmie piersią . jak córka skończyła 6 miesięcy dostałam pierwsza miesiaczke . Dostawałam regularnie wtedy córka jadła stale pokarmy i nie dopominala sie często piersi . We wrześniu córce wychodziły zeby częściej ja dostawialam praktycznie tylko chciała piers . w październiku nie dostałam okresu miałam płomienie w terminie i teraz tez sie nie pojawił jesczze spowrotem czu to moze być zwiazane z karmieniem piersią ?
KOBIETA, 33 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jak najbardziej brak okresu może mieć związek z karmieniem piersią. Pojawienie się laktacji związane jest z wysokim poziomem prolaktyny. Ten hormon nie tylko odpowiada za pojawienie się mleka w kobiecych piersiach, ale również hamuje owulację, a to zaś przyczynia się do braku menstruacji.

W związku z tym najprawdopodobniej regularne miesiączki powrócą u Pani, gdy całkowicie odstawi Pani córkę od piersi. Jeśli ma Pani wątpliwości lub obawia się zajścia w kolejną ciążę, to proszę wykonać test ciążowy i udać się do ginekologa.

Podobne pytania wraz z odpowiedziami znajdują się pod następującymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/szanse-zajscia-w-kolejna-ciaze-po-7-miesiacach-od-porodu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/karmienie-piersia-a-brak-okresu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-miesiaczka-nie-jest-jeszcze-regularna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.