Wznowa guza mózgu a nieregularne miesiączki

Witam, W 2012 urodziłam córkę i od tego czasu mam problemy z miesiączkowaniem tzn miesiączkę wywoływana jest duphastonem. Nie mogę brać innych leków hormonalnych gdyż jestem po usunięciu guza mózgu ( 2009 ) . Teraz miałam robione mr głowy i jest wzowa guza ale i też mam: w badaniach widoczny zbiornik pajęczynówki wpuklający się w obręb siodła tureckiego ze stopniowo zwiększającym się uciskiem przysadki. Proszę mi to wyjaśnić cóż to jest ?

Aleksander Ropielewski

Zaburzenia miesiączkowania mogą wynikać z ucisku przysadki przez guza. Przysadka stymuluje jajniki do wydzielania hormonów i jej prawidłowa aktywność jest niezbędna do wystąpienia miesiączki. Obecnie priorytetem powinna byc kontrola i ew. leczenie guza mózgu. Po leczeniu miesiączki z czasem powinny się uregulować, chociaż nie ma na to gwarancji (możliwość trwałego uszkodzenia przysadki).