Dlaczego niemowlę ma wąski napletek?

Dzień dobry. Mój syn ma 10 miesięcy. Martwi mnie pewien fakt. Chodzi o to, że mój syn ma bardzo wąski napletek. Otwór jest wielkości małego oczka w igle. Ma tak od narodzin, nic się nie zmieniło. Szkoły są różne. Jedne podczas higieny każą odciągać do momentu cewki moczowej, drugie, aby tego nie robić. W przypadku syna nie ma mowy o odciąganiu, gdyż ta dziurka jest tak mała, że kompletnie nie da się jej odciągnąć, nawet na 1mm. Chciałbym zapytać czy to jest normalne, że ta skóra jest cały czas mało elastyczna, a nawet wcale ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

napletek u niemowląt od pierwszych chwil życia jest przyklejony do żołędzi, co nazywane jest fizjologiczną stulejką.

Natomiast odpowiadając na Pani pytanie, odchodzi się obecnie od starej metody higieny i pielęgnacji stref intymnych niemowlęcia, zgodnie z którą napletek należy odciągać. Niestety ta metoda może prowadzić do naderwania napletka i pojawienia się patologicznej stulejki wskutek zbliznowacenia delikatnej tkanki napletka.

Jeżeli okolice cewki nie są zaczerwienione, dziecku nie doskwiera ból, a oddawanie moczu jest niezakłócone, to nie ma potrzeby ingerowania w żaden sposób, aż do 3. roku życia, kiedy to napletek już powinien samoistnie zacząć się odklejać. Zamiast tego należy delikatnie obmywać genitalia dziecka, a gdy jest ono już bardziej samodzielne, można pokazać dziecku, jak samo może myć penis, odprowadzając przy tym delikatnie napletek.

Więcej informacji odnajdzie Pani pod tym adresem: https://parenting.pl/napletek-u-niemowlaka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.