Jak pielęgnować członek dziecka?

Witam serdecznie. Mam prośbę o radę w sprawie siusiaka u synka. Ma 6mcy. Nie naciągałam nigdy ptaszka bo w szpitalu nie kazano do roku ale wczoraj pediatra naciągnął dość mocno na siłę ale nie do tego stopnia żeby zobaczyć żołądź. Tylko poprostu do końca ale oczywiście dalej jest sklejony i kazała co kąpanie w ten sposób robić. Ale delikarnie polała się jakby krew powiedziała że to ze śluzówki i to nic takiego. Dziś zauważyłam że końcówka siusiaka jest delikatnie czerwona a jak naciągnęłam delikatnie to widać popękaną skórkę takie delikatne pęknięcia co robić? Czy przez parę dni nie naciągać i smarować linomagiem ptaszka? Co pani radzi? Synek nie płacze jak go dotykam wiadomo że to świeże bo minął 1 dzień.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety zdania pediatrów oraz chirurgów dziecięcych i urologów są podzielone – występują zwolennicy sukcesywnego odciągania napletka u niemowląt oraz przeciwnicy odradzający takie działanie z powodu ryzyka wystąpienia uszkodzeń mechanicznych, związanych ze zbyt gwałtownym naciągnięciem fragmentu naskórka, a wskutek tego – powstania stulejki.

Pęknięcia, które Pani widziała, to właśnie skutek naciągnięcia napletka i pęknięcia naskórka. Może być dla dziecka bolesne oraz, w procesie gojenia, prowadzić do powstawania załupków i zbliznowaceń, które w przyszłości będą uniemożliwiać odciągnięcie napletka. Więcej pod tym adresem: https://parenting.pl/napletek-u-niemowlaka.

U małych chłopców (do 3. roku życia) napletek sklejony z prąciem jest zupełnie naturalny (stulejka fizjologiczna) i nie trzeba podejmować żadnych kroków w celu rozłączenia ich. Prawdopodobnie z biegiem czasu, wskutek działań hormonalnych, napletek będzie stawał się częściowo ruchomy. Proszę zapoznać się z tą odpowiedzią naszego eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-powinno-zaczac-sie-cwiczenie-napletka-u-niemowlaka.

Higiena intymna małych dzieci zależna jest oczywiście od płci, a co za tym idzie – odmiennej budowy fizjologicznej. W przypadku chłopców w kąpieli czy przy zmianie pieluchy należy wytrzeć okolice moszny i obszar pod penisem, a jeżeli na napletku znajduje się wydzielina – również te okolice trzeba delikatnie oczyścić, ale bez gwałtownych ruchów czy prób dostania się do „wewnątrz”. Natomiast, jeśli napletek zsuwa się bez problemu, wówczas należy dbać również o higienę żołędzi. Więcej przeczyta Pani w tym miejscu: https://parenting.pl/pielegnacja-napletka-u-niemowlat

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.