Dlaczego odczuwam ból podczas stosowania tamponów?

Dzień dobry, Mój problem wygląda następująco - od długiego czasu stosuje tampony i zawsze było wszystko w porządku, jednak od dwóch miesięcy nie mogę ich stosować, ponieważ podczas zakładania i noszenia odczuwam ból, dyskomfort. Co może być przyczyną tego? Powinnam zastosować jakieś granulki dopochwowe nawilżające? Może to być wina suchosci pochwy?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Noszenie tamponu podczas menstruacji powinno być komfortowe, gdyż miejsce, do którego się go aplikuje nie jest wrażliwe. Niewygoda, ból, dyskomfort pojawiają się, gdy jest włożony nie dość głęboko. Czy stosuje Pani cały czas takie same tampony? Być może pomocne byłoby użycie wersji z aplikatorem, by umieścić go w odpowiednim miejscu.

Kolejne pytanie, to czy używa Pani tamponów o różnej chłonności, w zależności od dnia okresu? Korzystanie z wysokochłonnych środków higienicznych, kiedy nie jest to w danym dniu potrzebne, może powodować suchość w pochwie (po wchłonięciu niewielkiej ilości krwi) i w konsekwencji ból. Ponadto takie postępowanie zwiększa ryzyko szoku toksycznego. Należy więc dobierać chłonność środków do dnia okresu; pod koniec miesiączki będą potrzebne te o mniejszej zdolności wchłaniania.

Należy też pamiętać, by nie stosować tamponów przez całą dobę. Nie jest to wówczas obojętne dla zdrowia. Warto przynajmniej na noc użyć podpasek, czy kubeczka menstruacyjnego. Nie należy stosować tamponów w sytuacji, gdy pojawi się wydzielina z pochwy, pomiędzy krwawieniami. Takie użycie zmienia ph pochwy, może prowadzić do infekcji.

Jeśli powyższe podpowiedzi nie pomogą, może warto zmienić stosowany środek higieniczny na inny, jak np. wspomniany kubeczek menstruacyjny lub odwiedzić ginekologa w celu wykonania badań kontrolnych.

Pozdrawiam

Poniżej zamieszczam kilka odwołań do artykułów i odpowiedzi na podobne pytania zadane na naszej stronie:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-znaczyc-bol-brzucha-przy-aplikacji-tampona

https://portal.abczdrowie.pl/kubeczek-menstruacyjny

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-ze-stosowaniem-tamponow-podczas-okresu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.