Dlaczego oddaję mało moczu w ciąży?

Dzień dobry, jestem aktualnie w 11 tygodniu ciąży. Od 2;dni mimio iż dużo pije wody to oddaję mało moczu. Np w poniedziałek co 10 minut chodziłam do toalety a od godziny 16 tego samego dnia do dziś nie ma tak częstej potrzeby albo moczu jest mało. Dodam, że zdarzało się to wcześniej tzn był taki jeden dzień gdzie rzadziej korzystałam z toalety i moczu było mało a dnia następnego wszystko wracało do normy. Proszę o poradę , nie wiem co o tym myśleć. Lekarz dopiero w przyszłym tygodniu.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

proszę niezwłocznie udać się do lekarza, ponieważ skąpomocz w ciąży może być objawem różnych chorób.

Za jedną z nich uznaje się stan przedrzucawkowy (zatrucie ciążowe). Jest on bardzo niebezpieczny w ciąży, ponieważ zagraża życiu nie tylko matki, ale i dziecka. Oprócz małej ilości moczu objawia się wysokim ciśnieniem tętniczym (zwłaszcza u kobiet, które zanim zaszły w ciążę miały prawidłowe ciśnienie) oraz białkomoczem. Stan ten pojawia się jednak dopiero po 20. tygodniu ciąży, dlatego w Pani przypadku stan przedrzucawkowy jest mało prawdopodobny.

Inną przyczyną skąpomoczu w ciąży mogą być problemy z nerkami lub infekcje dróg moczowych. Jeśli dodatkowo pojawia się ból, może oznaczać to kolkę nerkową. Tak czy inaczej skąpomocz w ciąży nie powinien być ignorowany i wymaga konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę.

Więcej o skąpomoczu przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/skapomocz.

Proszę również pamiętać o dostarczaniu prawidłowej ilości płynów. Kobieta w ciąży powinna wypijać ponad dwa litry płynów dziennie, z czego większość powinna być wodą.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.