Dlaczego muszę częściej oddawać mocz w wieku 18 lat?

Witam Jestem 18 letnim mężczyzną, i od około pół roku, borykam się z częstszym oddawaniem moczu. W ciągu dnia spożywam dużo wody, ale mimo to uważam, że jest to nieproporcjonalne do ilości wypijanych płynów. Podczas oddawania moczu czasami widać w nim coś w stylu białego osadu w moczu, lecz nie pojawiają się one zawsze. Mimo, że nie mam pełnego pęcherza, czuję bardzo duże parcie na czubku penisa, (jest ono nieproporcjonalne do ilości moczu, którego zazwyczaj jest mało) które znika po oddaniu moczu. Miałem wykonywane ogólne badanie moczu i krwi, w których wszystko było w normie. Po za tym zauważyłem, że podczas oddawania moczu i napinania mięśni brzucha, nie mogę kontrolować ciśnienia strumienia moczu. Stosowałem przez 5 dni furaginę, ale nie przyniosła ona żadnego efektu. Po wypiciu 2 łyków wody, jestem w stanie po godzinie iść oddać mocz. Dodam, że jestem przewlekle chory na nerwicę. Proszę o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

rozumiemy, że opisane dolegliwości na pewno obniżają komfort oraz prawidłowe funkcjonowanie każdego dnia.

Prawidłowo, że wykonał Pan już pewną diagnostykę pod kątem chorób układu moczowego. Jednakże w przypadku nawracających objawów, warto by było wykonać dokładniejsze badania, aby poznać przyczynę takiego stanu.

Przeprowadzona analiza moczu prawdopodobnie wykluczyła infekcję bakteryjną jako źródło problemów. Dodatkowo jednak można by wykonać dokładniejszą diagnostykę, jaką jest posiew moczu, aby móc całkowicie wykluczyć zakażenie układu moczowego.

Częstomocz jest schorzeniem, którego nie powinno się bagatelizować. Przyczyną takiej przypadłości mogłoby być również: częste spożywanie herbaty i kawy, nadreaktywny pęcherz, cukrzyca, czy kamica nerkowa. Aby wykluczyć takie schorzenia, należałoby rozszerzyć diagnostykę o USG jamy brzusznej oraz określenie poziomu glukozy, insuliny oraz kreatyniny w surowicy krwi. Jednocześnie, można wykonać badanie urologiczne u lekarza urologa, który wyeliminowałby problemy ze strony prostaty.

Bardzo często przewlekłe napięcie emocjonalne oraz towarzysząca nerwica może nasilać problem częstego oddawania moczu. W takim wypadku zalecamy Panu konsultację z psychoterapeutą, który pomoże odnaleźć źródło problemów i złagodzić istniejące objawy.

Życzymy Panu lepszego samopoczucia!

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/objawem-jakich-chorob-jest-czestomocz

https://portal.abczdrowie.pl/czeste-oddawanie-moczu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.